| madalyna a întrebat:

Ce avantaj aduce creionul de ochi.Iti face ochii sa para mai mari?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Depinde și cum te machiezi. Îi face mai mari dacă îi conturezi la exterior - adică deasupra și dedesubtul genelor. Dacă aplici dermatograful pe pleoapa inferioară sus și jos, adică pe marginea aceea subțire a pleoapei, ochii vor părea mai mici.
Practic culorile închise micșorează, dau senzația de densitate, greutate și departare, pe când culorile deschise măresc. Deci, în machiajul ochilor mici se folosesc nuanțe cât mai deschise și mai sidefate.

Dacă aplici creionul doar spre colțul exterior al ochiului, o să obții un efect de alungire.

În mare, pur și simplu îți conturează forma ochiului, o scoate în evidență. Sau poți corecta anumite defecte cu ajutorul machiajului.
Atâta timp cât nu e folosit în exces, dă bine. Dar există și persoane care fac abuz și arată ca niște bufnițe încercănate.batting eyelashes

Baftă!

8 răspunsuri:
| BloodPrison a răspuns:

Cam asa ceva, iti evidentiaza ochiul

| Shine a răspuns:

Mai mari, sub nicio forma. Poate mai mici.

| Dia a răspuns:

Nu neaparat, depinde pe unii oameni i face sa para maturi [in cazu fetelor de la 10 in sus]batting eyelashes
Da iti da un "aer" mai misto la ochi. happy binenteles cand e folosit cu rimelu :*

| LoOran_1745 a răspuns:

Creionul negru ii face sa para mai mici, doar cel alb ii mareste

| PerfectlyImperfect a răspuns:

Pai. laughing
Daca ai ochi albastrii, sau verzi ( ca ai meibatting eyelashes ) eu zic ca iti scoate in evidenta ochii, sau poate e cum zici tu-ii face mai mari ( dar mie nu mi se pare :d )

| JjJjH9 a răspuns:

In dependenta de cum te machiezi, daca conturezi tot ochiul, evident ii va mari vizual, iar dara conturezi numai spre marginea ochiului, ochii se vor alungi vizual.

| IonILicious a răspuns:

Ba chiar mai mici... daca vrei ochii mai mari te dai cu alb(dar nu cred ca e cazul). daca ai ochii mici. ti face si mai mici deci ar fi mai bine sa te dai doar sus... dar daca ii ai mari vei arata bine daca conturezi pana in capat si da, iti evidentiaza ochiul

| Liv_5269 a răspuns:

Da