| PuffyStar a întrebat:

Ce dieta rapida si eficienta mi-ati recomanda? Dar as vrea daca se poate ca alimentele sa fie la indemana orcui adica alimente pe care oricine le are.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Legume si fructe cat mai multe... poti sa-ti compui singura o dieta cu alimente sanatoase pe care stii ca le ai. Daca mananci carne sa fie slaba, fiarta sau pe gratar, fara dulciuri, paine, cafea etc.Si nu uita sa bei multa apa si nu manca dupa 7 seara, dormi cel putin 8 ore pe noapte(si somnul e un factor important)...eu am slabit 5 kg si m-am mentinut la greutatea asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bondarel99):

"Legume si fructe cat mai multe", cine te-a invatat tampenia asta? Si chestia cu 7 seara, alta tampenie.

In genral oamenii paraleli cu nutritia recomanda asemenea aberatii

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce e o tampenie? Toti doctorii si nutritionistii recomanda asta.
http://www.sfatulmedicului.ro/......gumei_7410
Si eu m-am ingrasat in perioada cand mancam seara.
Din punctul tau de vedere ce ar trebui sa mancam ca sa ne mentinem slabi si sanatosi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bondarel99):

Fructele ingrasa, au zahar ( fructoza ) + fermenteaza, de la prea multe fructe faci gastrita.

Iar chestia cu ora 7 seara, cauta pe net, sa vezi ce zic doctorii si nutritionistii. Eu am deja 2 foste colege care au facut gastrita respectand prostia asta.

Conteaza si ce mananci, eu bag si 2 mese seara ( am 5 mese in total intr-o zi ) si NU ma ingras.

Repet : calitatea e cea mai importanta, daca mananci ce trebuie nu te ingrasi nici seara.

Ultima masa sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, indiferent de ora.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Conteaza si ce fel de organism ai, eu ma ingras repede, nu as putea sa am 5 mese pe zi(indiferent ce ar contine), mananc putin si nu la ore tarzii, in schimb am prieteni care se indoapa non-stop cu toate porcariile si nu se ingrasa deloc.

| BombonicaXD a răspuns:

Dimineata-lapte degresat+o felie de paine integrala cu seminte+ceai de soc neindulcit.
Gustare-un mar
Pranz-un bol mic de supa de orice fel fara ulei(adauga in ea putin piper ca arde grasimile)+piure de morcovi fara sare si ulei
Gustare-o para/piersica/un ciorchine de strugure(cei albi au mai putin zahar dar sunt foarte buni si cei negri)
Cina(mai devreme de 7:00)-legume fierte fara ulei si sare+o bucatica de piept de pui la gratar/abur/cuptor(fara ulei).
Dupa cina-un ceai de soc fara zahar/miere sau altceva.
Slabesti 2kg/saptamana.Bea doua guri de apa la fiecare 20 minute sau chiar mai mult. Ajuta la eliminarea grasimilor.Bafta!

| Dumi_Victor_1980 a răspuns:

Clar legume si fructe din plin. Daca nu reusesti vezi aici cateva sfaturi http://www.cumparonline.biz/dietarapida.html