| ionicuta a întrebat:

Ce dulce sa fac fara aragaz dar la resou?

Răspuns Câştigător
| johnsmith1890 a răspuns:

Poti freca un galbenus de ou cu 3 lingurite de zahar e foarte bun si nutritiv happy cam 5-8 min trebuie frecat sa iti iasa binewinking

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți încerca clătite.
Poftă bună.
Pa, pa.

| stresat a răspuns:

Zahar ars laughing

| faramatania a răspuns:

Cartofi din biscuiti cu nuca de cocos.

Ingrediente:

20 de biscuiti populari(obișnuiți)
1 pahar de lapte indulcit
1 pahar de alune macinate
1 lingura de cacao
20g unt
rom si vanilie
fulgi de nuca de cocos

Mod de preparare:

Inmoaie biscuitii in laptele indulcit (cu miere sau sirop de zahar). Adauga alune, cacao, unt, esenta de rom si vanilie si amesteca-le pana ce rezulta o coca maleabila. Inveleste-o in folie si las-o la frigider timp de doua ore.
Scoate compozitia de la rece si modeleaza mingiute de cacao de marimea unei nuci, pe care ulterior le vei da prin fulgi de nucă de cocos.

Prajitura pe tigaie

Se face un aluat de consistenta celui pentru taitei din:
2 oua, 2 linguri zahar, 7 linguri lapte, 2 lingurite bicarbonat de sodiu alimentar(poate fi si praf de copt sau amoniac alimentar acesta din urma face aluatul sa creasca si mai bine) stinse cu 2 linguri de otet. Otetul face si aluatul mai elastic, arome (zahar vanilinat, coaja de lamaie si portocala, etc), faina cat cuprinde.

Se imparte aluatul in 8.Se intind 8 foi subtiri si rotunde, care se coc intr-o tigaie unsa cu putin cu ulei.
Sfat:se intind toate foile, apoi se incepe coptul care se face f. repede.

Aceste foi se umplu cu o crema, dulceata, frisca.Sunt f. bune cu o crema de cacao.Se poate acoperi in final cu crema sau frisca, orna dupa gust.Ai un veritabil tort. Daca siropezi putin foile(cu zeama unui compot )poti folosi chiar si o crema
mai instant:vanilie si peste fiecare strat cateva bucatele de fruct.