| anonim_4396 a întrebat:

Ce e al șaselea simț?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Al saselea simt este INTUITIA.
Cand "simti" ce trebuie sa (nu) faci sau ce urmeaza sa se intample, care este optiunea de urmat, etc.

| RAY a răspuns:

- vizual, olfactiv, auditiv, tactil si auditiv, mai avem simtul echilibrului, somato-kinestezic, visceral, chimic, al durerii, al temperaturii, feromonal si cel al luminii albastre (care nu are nici o legatura cu cel vizual).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ochiul din ceafa care vede viitorul. Avem :
-Vaz
-Auz
-Miros
-Gust
-Simt tactil (pipait) al 6-lea nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine cred ca e intuitia.

| 4StarLight a răspuns:

Poate te referi la al 7-lea simț, e ca un fel de expresie folosită atunci când ai intuiție, ești perspicace.

| LadyDee89 a răspuns:

Instinctul

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Ala nu-i simt e ceva programat genetic general de sistemul limbic

| LadyDee89 a răspuns (pentru RAY):

E ca un fel de premonitie big grin

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Nu, e altceva daca acum in spatele tau e un sarpe se activeaza frica in creier, e frica e un Instinct primitiv care il au si reptilele, ce scrii acolo e ceva supranatural, s-a spus ca omul ar putea vedea in viitor dar nu exista dovezii in acest sens, exista si un film de groaza

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Mergem mai departe
oamenii de stiinta spun ca premonitia are ca cauza
intuitia https://en.wikipedia.org/wiki/Intuition_and_decision-making
Eureka effect https://en.wikipedia.org/wiki/Eureka_effect

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Efectul eurecă (cunoscut și ca momentul momentului sau momentului eurecii) se referă la experiența umană comună de a înțelege brusc o problemă sau un concept anterior neînțeles. Unele cercetări descriu aha! (Cunoscut și sub numele de insight sau epifanie) ca un avantaj de memorie [1], dar există rezultate contradictorii în ceea ce privește exact unde apare în creier și este dificil să se prevadă în ce condiții se poate prezice un Aha! moment.

| LadyDee89 a răspuns (pentru RAY):

Am citit pe google despre el, este tot un fel de intuitie, premonitie ce tine de creier

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Pls nu confunda una cu alta
intuitia tine de ratiunea umana iar premonitia este ceva supranatural gen o viziune, daca vezi afara nori negru cam sti ca va ploua te-ai prins, asta nu inseamna premonitie

| LadyDee89 a răspuns (pentru RAY):

E ceva mai mult de atat

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Poate ipotetic vorbind nu spun ca e imposibil asa ceva, de exemplu uni au visat bolii care au avut apoi, cine stie, daca prinzi discovery science, world uitate

| LadyDee89 a răspuns (pentru RAY):

Ray,din ce am citit, al 6lea simt tine de persoane! Nu ca vad afara nori si presimt ca va ploua! Totul tine de oameni si de comportamentu lor

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Daca e ceva real trebuie sa existe dovezi clare

| LadyDee89 a răspuns (pentru RAY):

Un ex : se spune ca mamele au un al 6lea simt! Cum iti explici asta? Nu ai nici o dovada clara la un nou nascut, sugar, sau copil peste 1 an ce nu vorbeste!
Ps : sunt mama, stiu ce zic!
Vorba aia, degeaba sti teorie, daca practica ioc ( adica deloc )

| RAY a răspuns (pentru LadyDee89):

Zimi ce simt au mamele? ce anume inseamna acel simt?

| LadyDee89 a răspuns:

Al saselea simt – adica felul in care oamenii reactioneaza la nivel psihologic! Al saselea simt nu este ceva care tine de magie, ci o capacitate concreta din dotarea creierului uman. Cercetarile demonstreaza ca dispunem de capacitatea de a ii intelege pe oameni mai profund decat o facem in mod normal in conversatiile generale! Ceva de genu cand cine vorbeste si altcineva ii termina fraza cu acelasi cuvinte pe care le-ar folosi prima persoana! Te am in fata mea, iar eu ma gandesc la acelasi lucru la care te gandesti tu....etc

| PIPER23 a răspuns:

Al 6 lea simţ?
Simţul umorului.

| mimi a răspuns:

Fiecare dintre noi are o abilitate dincolo de cele 5 simturi obisnuite. Aceasta se poate manifesta foarte clar prin previziuni sau receptivitate crescuta la sentimentele celor din jur sau mai subtil, prin senzatii vagi sau sentimente difuze.

| Louys a răspuns:

Un simt unic.