| Whatttttttttttttttttt a întrebat:

Ce este psoriazis?
Cum se trateaza?
Ce reactii are?
Tratamente?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psoriazis (din greacă ψωρίaση) este o boală de piele, care se manifestă prin descuamări (mătreață) însoțite de mâcărime și pete roșii de dimensiuni diferite pe piele. Regiunile afectate frecvent fiind zona articulațiilor genunchiului, cotului ca și pielea capului. Boala este o dermatoză netransmisbilă, cauza bolii este complexă, fiind implicați factori genetici predispozanți, reacții autoimune, alergii de natură diferită ca și o serie de cauze neclarificate.
sursa : https://ro.wikipedia.org/wiki/Psoriazis

Este foarte important ca inaintea urmarii unui tratament sa se faca o biopsie/analiza de tesut ca sa fii sigur ca ce ai este psoriazis si nu ceva ce seamana cu psoriazis. Cel mai eficient tratament este cel care trateaza cauza, nu simptomele.