Întrebare recomandată | Whatttttttttttttttttt a întrebat:

Ce este psoriazis?
Cum se manifestă?
Cum se trateaza?
De ce apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

.
http://www.csid.ro/......-11033470/

Am avut si eu :) Cauta la farmacie Seboderm! Crede-ma ca am scapat.ti-as pune toata povestea mea dar e mult de scris :)
Iti recomand din tot sufletu daca ai multe pe scor te lasi cu solutia pe corp pana a doua zi ca sa isi faca mai mult efectul cu acea solutie. Sper sa te faci bine.

| Donsavas a răspuns (pentru Axys):

Cine ti-a pus tie diagnosticul de psoriazis?

| alin1317 a răspuns:

Cauta pe Google " tili niculae". Este actrita din "la bloc- roxana".
Zic din ea pentru ca si ea are si daca vrei sa te uiti si sa vezi cum se vede pe pielea ei.

| Diiiaaaa a răspuns:

Psoriazisul este adeseori confundat cu „o simplă problemă a pielii", însă nu este întocmai aşa.

De fapt, psoriazisul este o boală cronică autoimună, în majoritatea cazurilor de proveninţă ereditară, care afectează circa 3% din populaţia globului, de regulă între vârstele de 11 şi 45 de ani.

Din păcate, deşi nu este o boală contagioasă, persoanele diagnosticate cu psoriazis sunt frecvent marginalizate şi excluse din societate, fiind discriminate pentru simplul motiv că pielea lor arată altfel decât în mod normal.

Este foarte important să ştiţi cum să evitaţi cauzele care declanşează psoriazisul. De aceea, evitaţi leziunile la nivelul pielii, stresul, stările de agitaţie, infecţiile (cum ar fi amigdalita), anumite medicamente (betablocante, ibuprofen, litiu), expunerea prelungită la soare, alcoolul, fumatul etc.
Alţi factori de risc în apariţia psoriazisului sunt: fumatul, climatul rece şi uscat, pielea uscată, tratamentul antihipertensiv sau anumite boli mentale.

Tratamentul pentru psoriazis:
Foarte des se întâmplă ca simptomele să dispară de la sine, chiar şi fără tratament, după care revin, în funcţie de factorii de risc la care vă expuneţi.
Majoritatea cazurilor de psoriazis sunt forme uşoare iar tratamentul presupune hidratarea intensă a pielii cu creme şi loţiuni speciale, cum sunt cele pe bază de aloe vera, şampoane, medicamente şi expunerea pe termen scurt la razele soarelui.

Însă, în cazurile severe de psoriazis, tratamentul poate consta în mai multe proceduri indicate de către medicul dermatolog, care uneori pot fi necesare pentru tot restul vieţii.

| mariansiadelina a răspuns:

Soriazis apare de la nervi si iti trebuie alifie casati treaca