| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza psoriazis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bysnnn a răspuns:

Se stie ca in prezent nu exista nici un tratament curativ (care vindeca boala) pentru psoriazis. Pe de alta parte, exista mai multe tipuri de tratament care pot ameliora simptomele, precum unguentele speciale, fototerapia sau medicatia orala. Majoritatea cazurilor de psoriazis sunt usoare si nu necesita pentru tratament decat folosirea anumitor unguente (tratamentul local). Formele severe sunt greu de tratat si deseori necesita administrarea tratamentului oral medicamentos. Psoriazisul, indiferent de tipul acestuia, este o boala recidivanta (revine, la un anumit interval de timp).
Scopul tratamentului este reducerea cresterii accentuate a tesutului cutanat (placilor) si a inflamatiei secundare acesteia. Tratamentul psoriazisului se realizeaza in functie de tipul si gravitatea bolii (in functie de localizarea leziunilor cutanate, extinderea lor, complicatii, boli asociate). Pe langa componenta fizica (afectare cutanata, articulara), trebuie sa luam in calcul si componenta de ordin psihic (frustrare sau depresie secundara aspectului fizic neplacut), astfel ca in unele cazuri poate fi necesar tratamentul psihiatric (psihoterapie, medicatie antidepresiva).
Tratamentul formelor usoare de psoriazis (placi cutanate delimitate la cateva regiuni corporale izolate, fara complicatii), incepe cu utilizarea unor unguente special create pentru a mentine pielea moale si hidratata. Majoritatea produselor folosite in tratamentul psoriazisului usor pot fi procurate fara prescriptie medicala si sunt administrate fara probleme deosebite:
- creme, lotiuni, unguente, folosite pentru hidratarea corespunzatoare a pielii
- sampoane, uleiuri, sprayuri, folosite in tratamentul placilor psoriazice aparute la nivelul scalpului
- unguente, pentru tratarea leziunilor psoriazice unghiale
- expunere limitata la soare.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o afecțiune care nu se vindecă, se ține sub control, de cele mai multe ori se face pe fond nervos.
Pe locurile afectate, prin masaj blând dai cu ulei de argan.
Îl găsești la Plafar.
Sănătate.
Pa, pa.

| Felys a răspuns:

Din cate am auzit se poate ameliora dar vindecare definitiva nu exista, am vazut asta vara la plaje la namol pe cineva care a mers un timp si s-a tot dat cu namol si ii mai disparusera din petele urate, dar stiu ca astea reapar dupa un timp, sanatate iti doresc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Ai toate informatiile necesare:
http://www.tratamente-psoriazis.blogspot.ro/
Multa sanatate!
Te pup!