| Andreea0006 a întrebat:

Ce facultate as putea urma? PS..sunt surda, va rog sa nu-mi spuneti ca nu se poate sa intru, nu pot sa fac, etc just va întreb unde pot sa intru la facultate... va multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este dificil sa alegi vreo facultate, fiindca nu poti vorbi daca nu auzi, deci nu poti sa mergi la cursuri la facultate ca nu auzi, nu poti sa-ti sustii examenele orale ca neauzind nu poti vorbi samd.

Axeaza-te pe un curs post-liceal de meserii, unde poti invata o meserie si o poti practica, fara sa fie nevoie sa vorbesti sau sa auzi.

| gabicoo a răspuns:

Conservatorul.

| Lukasssz a răspuns:

Cu siguranță poți urma o facultate, indiferent de faptul că ai o deficiență auditivă. Există multe domenii și programe academice la care poți aplica și care îți pot oferi oportunități minunate pentru viitorul tău profesional. Alegerea facultății depinde de interesele, pasiunile și abilitățile tale. Iată câteva domenii în care ai putea să te specializezi:
Psihologie: Dacă te interesează înțelegerea comportamentului uman și relațiile interpersonale, psihologia ar putea fi o opțiune bună pentru tine. Poți urma programe de licență sau masterat în psihologie.
Asistență socială: Dacă îți dorești să ajuți și să sprijini comunitatea, poți urma o facultate de asistență socială. Aici vei învăța despre diversele nevoi ale oamenilor și despre modalitățile de a le oferi ajutor și suport.
Educație specială: Dacă ai interes în lucrul cu copiii sau adulții cu nevoi speciale, poți urma o facultate de educație specială. Vei învăța cum să lucrezi cu persoanele cu deficiențe de auz sau alte tipuri de dizabilități.
Comunicare și media: Dacă îți place să comunici și să lucrezi în media, poți urma o facultate de comunicare sau jurnalism. Există și programe care se concentrează pe accesibilitate și comunicare inclusivă.
Informatică și tehnologie: Dacă ai interes în domeniul tehnologic, poți urma o facultate de informatică sau inginerie software. Există soluții și tehnologii adaptate pentru persoanele cu deficiențe auditive.
Limbaj și lingvistică: Dacă îți place studiul limbilor și al comunicării, poți urma o facultate de lingvistică sau filologie, specializându-te în limba semnelor sau alte aspecte legate de comunicarea persoanelor cu deficiențe de auz.
Acestea sunt doar câteva dintre domeniile în care ai putea să te specializezi la facultate. Îți recomand să explorezi aceste opțiuni și să discuți cu consilieri educaționali sau profesioniști din domeniile care te interesează pentru a obține mai multe informații și pentru a-ți clarifica direcția pe care dorești să o urmezi. Succes în căutarea ta și în cariera viitoare!

| TheGentleman a răspuns:

Inginerie, Medicină, Drept, oriunde dorești. Din păcate însă, instituțiile statului nu sunt pregătite să ofere interpret mimico-gestual

| Lupică27 a răspuns:

Scoala vietii care o face toti baietii

| Negroo a răspuns:

Buna!
Poti urma orice facultate pentru o meserie care nu implica auzul. In nici un caz avocatura, conservator, teatru... Desi si astea au sectii unde poti face ceva fara sa fii impiedicata de problema ta.
Dar poti face -in functie de inclinatiile tale- inginerie in diferite domenii, arhitect, ASE (contabilitate), istorie (muzeistica), sau chiar profesor pentru scolile de surdo-muti. Biolog sau chimist. Sunt multe meserii pe care le poti face.
Felicitari pentru ambitia ta. Succes!