| beatriceeeeeee a întrebat:

Ce fond de ten imi recomandati? Lichid sau pudra? Cum se aplica? Am auzit ca este bine inainte de a te da cu fondul de ten (in cazul in care este lichid) sa aplici o crema de fata ca sa se intinda mai bine, asa este? Eu am fata alba si sunt bruneta! Va rog cam ce fond te ten as putea folosi, crema sa nu, cum se aplica si care ar fi costurile?

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Păi dacă ți se descuamează frecvent(ți se duce pielea), înseamnă că e uscat. Dacă îți lucește o anumită zonă a feței și pari uleioasă, ai tenul gras. Dacă nu ți se întâmplă niciuna dintre astea, ai tenul normal, iar dacă pățești ceva dintre astea ai tenul mixt. În funcție de tipul tenului, trebuie să folosim anumite produse pentru a-l menține așa cum este și pentru a nu agrava problemele. Acum îmi poți spune ce fel de ten ai?

17 răspunsuri:
| Mădălllinna a răspuns:

Fondul de ten lichid este recomandat happy

| Leerix a răspuns:

Cel mai ok este fondul de ten lichid, indiferent de firma pe care o alegi, trebuie sa-ti potrivesti foarte bine culoarea, sa nu fie mai inchisa sau mai deschisa decat culoarea tenului tau. Trebuie sa fii atenta si la textura lui. Cel mai bine ar fi sa te duci intr-un magazin unde au multe testere si le poti incerca. Daca ai fata alba, proabil iti trebuie nuanta Ivory sau Nude, dar cel mai bine este sa incerci in magazin. Pana acum mi-au placut cele lichide de la Max Factor - Lasting Performance si Colour Adapt, de la Astor - Mattitude, iar unul mai ieftin ar fi de la Rimmel London - Wake me up, este in jur de 40-50 lei. Prima data trebuie sa aplici o crema hidratanta, pe urma fondul de ten pe care il poti aplica ori cu o pensula, dar mai usor este cu un buretel, dupa care aplici anticearcanul si la final pudra.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Leerix):

Pe 1001cosmetice.ro e 28 de lei cel de la rimmel

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Leerix):

Spune-mi: ce fel de ten ai? gras/uscat/normal/mixt... ai acnee?

| Leerix a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Nu am stat sa caut pe net, imi e mai comod sa cumpar direct din magazin, ultima oara a costat 41 lei.
M-am uitat acum pe site-ul www.1001cosmetice.ro si am vazut ca au preturi foarte bune, dar tot mi-ar fi incomod sa cumpar cosmetice de pe net... :D

| Leerix a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Ten normal, dar am pielea destul de sensibila. Nu, nu am acnee. De ce?

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Leerix):

Scuze, nu pe tine voiam sa te intreb tipul de tenlaughing)) mie mi se pare foarte ok sa iei cosmetice de pe net pentru ca in magazine preturile sunt mult mai umflate. Poti cauta pareri si imagini pe net sa vezi produsul asa cum e el ca sa nu ai vreo surpriza neplacuta

| beatriceeeeeee explică (pentru AnnaaaMaria):

Cum imi pot da seama ce fel de ten am? Asta nu pot sa imi dau seama!

| beatriceeeeeee explică (pentru AnnaaaMaria):

Inseamna ca am ten normal! Sunt alba si la ten si la corp! Care nuanta crezi ca mi s-ar potrivi mai bine ivory sau nude? Nu vreau sa fie prea inchisa sa se cunoasca prea tare diferenta dintre culoarea fetei si a gatului dar nici prea alba! Vreau ceva de mijloc! Ai pute-a sa imi recomanzi o nuanta potrivita? Banuiesc ca te pricepi cate de cat! Ms pentru ajutor!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru beatriceeeeeee):

Pai este si aici o "chichita". Fiecare ten are subton galben sau subton roz si trebuie sa alegi in functie de asta. Mergi la magazin si vorbeste cu fetele de acolo sa te ajute pana inveti tu care e potrivita pentru tine, dar testeaza la lumina naturala! Ca la luminile magazinului se vad altfel si iti spun asta ca am patit-o. Pentru tenul normal este recomandat un fond de ten pentru ten normal, fluid(cel compact, cel stick si cel mineral sunt pentru tenul gras), iar pe sub el foloseste o crema hidratanta, preferabil una care sa se absoarba repede in piele sau sa fie absorbita pana aplici fondul de ten pentru a obtine acoperirea pe care o are fondul de ten in mod normal. Daca el se amesteca cu crema, va avea acoperire mai mica. Pentru a rezista mai mult pe fata, foloseste o pudra. Daca mai ai intrebari, poti sa mi le pui si te ajut cu mare drag.

| beatriceeeeeee explică (pentru AnnaaaMaria):

Din pacate desii stau la ors la maginezele care au cosmetica nu se gasesc fonduri de ten de firma, marca ex Avone si chiar daca ar fi asa vanzatoarele nu sunt asa de sociabile incat sa te lase sa incerci fondul de ten! Deci nu pot testa asa! Vrioam doar ca idee sastiu ce sa comand sa nu dau banii degeaba! Si inca ceva crema de la Nivea crezi ca este bbuna sa o aplic inainte sa ma dau cu fondul de ten? Daca da cat ar costa? Ms mult mult de tot pentru ajutor!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru beatriceeeeeee):

Deci să înțeleg că vrei de la Avon. Pentru tenul normal îl recomand pe cel „calming effects", nu usucă fața și dă un aspect natural fără să încarce tenul. Să NU îl cumperi pe cel cu efect de matifiere pentru că e doar pentru tenul foarte gras, iar despre cel din gama Luxe nu mă pronunț pentru că nu l-am încercat. Crema de la Nivea...cred că te referi la cea la cutie albastră. Eu am luat din Lidl cutia mare cu vreo 12-13 lei maximum, dar am văzut și în varianta mai mică la vreo 5-6 lei prin alte magazine. E bună ca bază de machiaj, intră repede în piele și o lasă catifelată.

| beatriceeeeeee explică (pentru AnnaaaMaria):

Iti multumesc din suflet!

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru beatriceeeeeee):

Cu multă plăcere

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru beatriceeeeeee):

Păi dacă ți se descuamează frecvent(ți se duce pielea), înseamnă că e uscat. Dacă îți lucește o anumită zonă a feței și pari uleioasă, ai tenul gras. Dacă nu ți se întâmplă niciuna dintre astea, ai tenul normal, iar dacă pățești ceva dintre astea ai tenul mixt. În funcție de tipul tenului, trebuie să folosim anumite produse pentru a-l menține așa cum este și pentru a nu agrava problemele. Acum îmi poți spune ce fel de ten ai?

| Lorde92 a răspuns:

Fondul de ten e fond de ten si pudra e pudra nu le incurca. Imi place cel de la Bourjois Healthy Mix.

| floryroxy90 a răspuns:

Buna, eu am tenul normal si folosesc doar fond de ten lichid si il aplic cu buretel, uite asta e fondu meu de ten ce il folosesc http://www.miss-lady.ro/cumpara/cc-cream-vollare-7754346 si dupa unpic un anticearcan tot de la Vollare, iar seara dupa ce ma demachez folosesc crema de hidratare iar tenul meu nu are nimic chiar pare ca nu folosesc fond de ten.
Bafta incontinuare.

| Ioana24D a răspuns:

Poti incerca produsele MakeUp Factory caomercializate de Visage.ro : http://www.visage.ro/cauta-fond-de-ten.html