| ClauClaudia_5376 a întrebat:

Ce imi puteti recomanda pentru cosuri si acnee?batting eyelashes

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi cîţi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON. Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici, rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara)! Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi şi un dermatolog.
Succes! Numai bine!

| BruneTTe a răspuns:

Fa-ti in fiecare zi o masca cu 2 lingurite de miere, 2 de scortisoara sau alta masca formata din 2 lingurite de miere, 2 de zeama de lamaie, una de argila http://www.mamanatura.ro/......-p10013899 [ o gasesti in supermarket ] si vei observa mari diferente dupa numai o saptamana. Mastile sunt foarte bune si pentru semnele lasate de acnee.

| XOXOyoXOXO a răspuns:

Batonul teea trebuie de la oriflame e super.sau
Ia-ti un sapun de la farmacie, spala-te de 2, 3 ori pe zi, si apoi de dai cu o crema hidratanta, tot de pe la famacie

| NobodyUnderstandMe a răspuns:

Pentru cosuri iti recomand urmatorul tratament naturalbig grin

1.Masca cu ou, ovaz si lamaie:Se ia un ou proaspat, din care se extrage albusul. Cu un mixer, transforma albusul in spuma. Pe masura ce amesteci, incorporezi treptat o lingurita de lamaie si doua de tarate de ovaz.
Dupa ce ai amestecat uniform, intinzi pe tenul curat masca obtinuta. O lasi sa actoneze 10 minute, apoi o inmoi cu o compresa calduta si o indepartezi cu apa rece.
Foloseste aceasta masca cel putin o data pe saptamana.

2.Masca de ovaz, galbenele si salvie:O masca eficienta este urmatoarea: ia cate o lingurita de petale de galbenele, salvie si albastrele. Toarna peste amestec apa fierbinte (200 ml). Pune un capac ermetic sau o farfurioara peste vas si lasa la infuzat. Strecoara infuzia obtinuta. O parte din infuzie se amesteca cu doua linguri de faina de ovaz ce se presara treptat.
Masca obtinuta se aplica pe fata, se lasa 15-20 minute. O speli cu infuzia din plante ramasa.

3.Masca cu ovaz, albus si mierebig grinoua albusuri nebatute se amesteca bine cu 30 g de miere si o lingura de ulei de migdale. Dupa ce se obtine o pasta omogena, se adauga doua linguri de faina de ovaz. Masca se aplica pe tenul curat si uscat si se lasa 20 de minute. Se indeparteaza cu o compresa calduta si apoi cu apa rece.

Iar pentru acnee, iti recomand:

1. Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

2.amaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.

3.Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.

4.astravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

Bafta! Funda?happy

| BRG a răspuns:

Batonul teea trebuie de la oriflame e super.

| MissDanbo a răspuns:

Este important si sa mananci sanatos. Sa reduci/scoti de tot grasimile si mancarurile uleioase, sa bei cel putin 2 litri de apa. Sa dormi destul si sa iti hidratezi fata. Sa nu dormi niciodata machiata si sa nu iti ti parul foarte mult pe fata.

| BOGDAN a răspuns:

Ia-ti un sapun de la farmacie, spala-te de 2, 3 ori pe zi, si apoi de dai cu o crema hidratanta, tot de pe la famacie! nu mai folosi nici o porcarie nimic...

| PisikaNeagra a răspuns:

Tetraciclina

| deedee16 a răspuns:

Eu am folosit zynerit si e foarte bun. daca te duci la medicul de familie si iti da reta il iei gratis daca nu costa in jur de 30 lei dar merita.bft