| lumy4u a întrebat:

Ce ingrasa mai mult? painea sau cartofii fierti? de ce? funda pentru un raspuns concret

Răspuns Câştigător
| zozoMik a răspuns:

Bunahappy
4 felii de paine ...alba...100 g contine:9o4 calorii, 13, 2 lipide
Un cartof fiert. 100g contine: 86 calorii, 0, 1 lipide
laughinglaughing Deci tu ce crezilaughinglaughing Care are mai multe caloriilaughing?

4 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Ambele, dar mai mult painea. Deoarece contin carbohidrati, iar daca nu ai un metabolism care arde grasimile si carbohidratii exista riscul sa te ingrasi.

| Leops a răspuns:

Painea

| Alex99_5691 a răspuns:

Pai. painea ingrasa mai mult deoarece: amandoua contin amidon. Si acestea ingrasa dar cartofii ca toate legumele cand sunt fierte isi pierd din substante si ingrasa mai putin! Sper ca te-am ajutat

| smoji a răspuns:

Painea ingrasa mai mult. Atat painea cat si cartofii contin carbohidrati care sunt foarte usor asimilati. Acum nu e mare tragedie daca mananci 2 felii de paine la masa. E chair indicat. Cel mai important e sa nu consumi carbohidrati seara dupa ora 18-19. Incearca sa-i consumi dimineata si la pranz insa intr-o anumita masura si alaturi de o sursa de proteina buna gen albus de ou (dimineata) si piept de pui (pranz). Si apropo, cartofii fierbe-i in coaja si ii cureti dupa.