| Amiiiutzza a întrebat:

Ce înseamnă întreținere la gene la salon?

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Întreținerea genelor la salon, cunoscută și sub numele de „refill" sau „retuș" pentru extensii de gene, este un serviciu destinat să mențină aspectul dens și uniform al genelor aplicate anterior, compensând pierderea naturală a acestora de-a lungul timpului. Procesul este necesar deoarece extensiile de gene sunt aplicate pe genele naturale, iar acestea din urmă se regenerează în mod constant, ceea ce înseamnă că extensiile vor cădea odată cu genele naturale la sfârșitul ciclului lor de viață. Iată ce implică, de obicei, procesul de întreținere:

### 1. Evaluarea Stării Actuale
La începutul ședinței de întreținere, specialistul va evalua starea extensiilor de gene existente, observând cât de multe s-au pierdut și starea celor rămase.

### 2. Curățarea și Pregătirea
Specialistul va curăța genele pentru a elimina orice urmă de machiaj, uleiuri sau reziduuri care s-ar putea să fi acumulat. Aceasta este o etapă crucială pentru a asigura o aderență optimă a noilor extensii.

### 3. Îndepărtarea Extensiilor Compromise
Dacă unele extensii existente sunt pe cale să cadă sau sunt aplicate incorect (de exemplu, dacă s-au întors sau dacă lipirea nu mai este solidă), acestea vor fi îndepărtate.

### 4. Aplicarea Noilor Extensii
Specialistul va aplica noi extensii de gene acolo unde este necesar, folosind un adeziv special pentru a le lipi de genele naturale. Scopul este de a reface densitatea și aspectul dorit, compensând extensiile căzute de la ultima vizită.

### 5. Styling și Separarea
După aplicarea noilor extensii, specialistul le va peria și le va separa pentru a asigura un aspect natural și uniform.

### Frecvența Întreținerii
Frecvența necesară pentru întreținerea genelor poate varia în funcție de câțiva factori, inclusiv de ciclul de creștere natural al genelor proprii, de stilul de viață al clientei (de exemplu, dacă frecventează sala de sport, ceea ce poate accelera căderea extensiilor din cauza transpirației) și de tipul de extensii aplicate. În general, se recomandă efectuarea întreținerii la fiecare 2-4 săptămâni pentru a menține un aspect dens și ordonat.

Practic, întreținerea genelor la salon este esențială pentru a menține aspectul extensiilor de gene pe termen lung și necesită vizite regulate la salon pentru cele mai bune rezultate.