| richarddawkins a întrebat:

Ce magazin online de cumparat haine stiti?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Cu plăcere.
http://www.blog.originals.ro/made-in/

24 răspunsuri:
| zahy a răspuns (pentru zahy):

Nu ma injura de sitele care l-am dat dar sunt 1000 de site'uri bune eu iti dau de second hand laughing)

| Esperança a răspuns (pentru zahy):

Râzi degeaba. Am fost şi eu intr-un magazin Secand Hand,de curiozitate deoarece acolo se aduc numai haine de firmă: Levi's,Zara, New Look, H&M,Adidas,Nike etc. şi am vrut să văd ce haine au străinii. Vreau să spun că am rămas surprinsă când am văzut că hainele lor nu se compară cu hainele noastre, chiar dacă, vizibil aparţin aceleaşi firme.
Ia-ţi o bluză de la H&M din România şi du-te la Second Hand şi compara calitatea vei vedea o diferenţă enormă!
Mai târziu am aflat că de fapt, hainele noastre din Mall-uri majoritatea sunt fake-uri şi nu aparţin nici de Zara, nici de H&M şi e doar firma acolo, materialul e made în România sau Made în China.
Ce m-a şocat cel mai tare a fost faptul când am văzut în România, bineînţeles, la Zara o geacă de Vinil 800 Ron. Eu nu cred că Zara produce geci din vinil.

| zahy a răspuns (pentru Esperança):

Eu sunt nascut in Constanta momentan nu sunt in RO dar am fost in constanta in magazin Secand Hand si sincer imi venea sa vomit de la miros si haine erau numai carpe de sters pe jos adica eu unu nu am vazut haine de firma poate nu am intrat in magazinu potrivit, Sincer nu stiu unde gasesti Secand Hand cu haine frumoase si fara sa miroasa in halu ala. Si ai mare dreptate cu Mall toata lumea stie ca sunt fake

| Esperança a răspuns (pentru zahy):

Stai,stai,stai NU GENERALIZA!
Eu vorbeam de un secand-hand din Bucuresti unde se aduce numai haine de firmă,nu am zis că la toate se aduc haine de firmă şi nu vorbeam de toate,ci doar de unul, pentru că în ăsta am fost deoarece m-a atras design-ul magazinului care dacă nu scria că e Second-Hand la intrare, ziceai că e un magazin normal de haine.
Nu am fost în toate secand-hand-urile să văd cum miroase, dar aici magazinul arăta foarte bine, hainele sunt frumos aranjate pe umerase, majoritatea sunt NOI, din stocuri vechi, iar aici aduc hainele de firmele care le-am zis mai sus + genţi Louis Vuitton originale. (150 Ron)
Hainele am văzut că nu se iau la kilogram, ci au preturi pe ele, unele destul de ridicate.
Deci nu generaliza, eu vorbesc de Bucuresti, nu de Constanţa!

| zahy a răspuns (pentru Esperança):

Ok, Poate sunt si in Constanta eu am intrat de curiozitate sa vad cum sunt hainele. poate am nimerit eu in cel mai nasol magazin. Cand vin in RO poate voi cauta si eu un magazin de second hand cu haine de firma sa-mi schimb ideia despre acest gen de magazine

| Esperança a răspuns (pentru zahy):

în mod normal nu au voie să ţină "haine împuţite" în magazine, pentru că ele la intrarea în ţară sunt dezinfectate, sunt supuse unui anumit proces de curatare/sterilizare, inainte de comercializarele, la acel magazin îi poţi face o plângere la protecţia consumatorului, deşi nu cred că se merită!
Iar ca o completare la ce am zis mai sus, vreau să mai adaug şi faptul că am rămas surprinsă când am văzut oameni cu bani cumparandu-şi haine de aici!
http://smartlady.ro/forum/index.php?topic=60.0
http://www.feminis.ro/divertisment/inna-cumpara-haine-second-hand-20854
O zi bună îţi doresc, bye!

| zahy a răspuns (pentru Esperança):

Nu am zis ca erau inputite dar miroseau urat a detergent clor nu stiu dar era un miros insuportabil. Unele haine aveau si pete, dar nu erau inputite, erau spalate cu ceva da nu stiu cu ce. Ceao/cioa

| richarddawkins explică (pentru Esperança):

Toate astea de la mall sunt contrafacute?

| Esperança a răspuns (pentru richarddawkins):

Nu ştiu dacă toate, dar majoritatea da. Adică ele sunt făcute în România, chiar dacă nu scrie pe ele lucrul ăsta.
A zis şi la TV treaba asta şi cineva are o rudă în Australia şi i-a spus că hainele româneşti nu sunt originale!
Iar pentru asta firmele mari vor să îi dea în judecată pentru că se folosesc de numele lor, însă ei produc hainele în România.
Magazinele noastre sunt pline de materiale sintetice şi vinil.
Produse originile găseşti în InterSport, iar în general originalele au firul de argint pe eticheta din interiorul încălţămintelor/îmbrăcămintelor.

| richarddawkins explică (pentru Esperança):

Intersport chiar e magazin de incredere?

| Esperança a răspuns (pentru richarddawkins):

E destul de încredere, eu nu bag mâna în foc pentru nici un magazin din România calitatea lasă de dorit, dar din ce am văzut eu la InterSport Bucuresti aveau produse originale.

| richarddawkins explică (pentru Esperança):

Multumesc

| cristiangbr46 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/haine-online.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| Mara78 a răspuns:

Haine frumoase gasesti online pe http://www.marissa.ro/

| didicriss a răspuns:

Www.miniprix.ro...sa stii ca e un site sigur poti sa comanzi cu incredere si st si preturi avantajoase... funda?

| BoysvsGirls a răspuns:

Okazii,bonprix,shopmania,mercador sper ca te-am ajutat

| Nebunaticii a răspuns:

Intra pe www.nebunaticii33.forumz.ro CEL MAI TARE SERVER DE CS CLASSIC DIN ROMANIA!
(Intra, inregistreaza-te, Distreaza-te! )

| Sppedy a răspuns:

Http://www.quelle.ro/ sper ca ti-am fost de ajutor :) :X fundita?;