| anonim_4396 a întrebat:

Ce masi de fata natuiste stiti`? pentru. piele aspra... sau orce...happy funda >:

Răspuns Câştigător
| anyka18 a răspuns:

Masti pentru tenul uscat

# Amesteca doua banane mai verzi cu o lingura de miere si o jumatate de pahar de iaurt si aplica mixtura pe fata pentru 20 de minute pana se usuca. Apoi indeparteaz-o cu apa calduta;
# Bate un albus de ou pana se ingroasa si adauga 1 lingurita de miere si una de ulei de floarea-soarelui;
# Amesteca o lingurita de unt cu o lingurita de apa si aplica aceasta compozitie pe zonele uscate ale fetei. Lasa sa actioneze vreo 15-20 de minute, dupa care spala fata cu apa rece;
# Si pentru ca tenul uscat este predispus mai mult ridurilor decat celelalte tipuri de ten, iata solutia: amesteca o banana pana devine o pasta cremoasa, aplic-o pe fata pentru 15-20 de minute, dupa care indeparteaza masca cu apa calduta urmata de un jet cu apa rece pentru a inchide porii.

Masca cu fructe pentru tenul uscat: striveste cateva capsune si amesteca-le cu smantana proaspata. Aplica pasta pe fata si lasa-o sa actioneze timp de 20-30 de minute.

Masti pentru tenul gras

# Curata doua mere si amesteca-le cu o lingura de miere. Lasa sa actioneze 20 de minute dupa care spala fata cu apa din abundenta;
# Aplica pe fata o rosie foarte bine coapta, iar dupa 20 de minute o poti indeparta cu apa;
# Amesteca doua linguri de tarate cu o lingurita de drojdie, o lingurita de suc de lamaie si o lingura de apa. Maseaza-ti fata cu aceasta pasta in special in zona nasului si a barbiei si evita zona ochilor. Lasa 1-2 minute sa actioneze, dupa care spala cu apa calduta;
# Amesteca o jumatate de lamaie cu o jumatate de pahar cu faina de ovaz si un albus de ou batut spuma. Aplica aceasta compozitie pe fata si dupa ce se usuca, indeparteaz-o cu apa calda.

Masti pentru tenul normal

# Amesteca o jumatate de pahar cu mustar in 2 linguri de apa, dupa care adauga cateva petale de trandafiri. Aplica aceasta compozitie pe fata pentru o jumatate de ora si indeparteaz-o cu apa din abundenta.
# Aplica pe fata o pasta facuta dintr-un fruct de papaya si indeparteaz-o dupa 20 de minute.
# Amesteca intr-un pahar cu lapte batut, zeama a doua lamai verzi si aplica aceasta compozitie pe fata pentru o jumatate de ora. Indeparteaz-o cu apa rece.
# Fa o pasta dintr-o lamaie verde, o jumatate de portocala si un pahar cu lapte batut. Aplica masca pe fata pentru 20 de minute.
# Aplica pe fata o pasta cu banana si capsune pentru a conferi tenului tau prospetime.
# Amesteca doi morcovi, un galbenus de ou si un pahar cu lapte. Aplica aceasta mixtura pe fata si las-o sa actioneze 20 de minute.
# Inmoaie 10 migdale intr-un pahar cu apa de seara pana dimineata. La cele 10 migdale adauga un pumn de petale de trandafiri si putin camfor. Aplica mixtura pe ten, iar dupa 30 de minute maseaza fata cu mainile ude si indeparteaza pasta cu apa.

Masca tonifianta pentru tenul normal: toaca marunt un castravete mic si amesteca-l cu o jumatate de pahar cu iaurt proaspat. Aplica pasta pe fata pentru 5-10 minute si indeparteaz-o cu apa din abundenta.

Sfaturi utile inainte de aplicarea unei masti:

# Curata bine fata cu o lotiune;
# Daca ai tenul uscat, aplica un strat de crema hidratanta inainte de a folosi o masca;
# Strange-ti bine parul la spate pentru a nu cadea peste fata;
# Aplica masca pe toate suprafata fetei, ocolind insa ochii si buzele;
# Nu misca deloc fata dupa aplicarea mastii;
# Nu folosi produse de machiaj decat dupa 2-3 ore de la indepartarea mastii.
entru a avea un ten stralucitor, nu este suficient numai sa te demachiezi in fiecare seara si sa folosesti creme hidratante adaptate tipului tau de ten. Fata are nevoie, saptamanal, de o masca revigoranta si hranitoare. Dar tocmai acum nu ai la indemana un astfel de produs... Nu-i nimic, deschide frigiderul! Nu-ti va veni sa crezi: poti sa-ti faci tu insati masti foarte hranitoare, indiferent de tipul de ten.

Inaintea aplicarii unei masti, este bine sa pregatesti tenul astfel:
# Curata bine fata cu un lapte demachiant si o lotiune tonica;

# Prinde bine parul la spate;

# Masca se va aplica pe toata suprafata fetei, exceptand ochii si buzele;

# Evita miscarea fetei dupa aplicarea mastii;

# De asemenea, evita folosirea produselor cosmetice sau de machiaj timp de 2
Efectele magice ale mastilor de ten

Mastile de fata care au scopul de a curata tenul contin ingrediente purificatoare. Acestea te vor ajuta sa elimini celulele moarte si impuritatile tenului. Daca folosesti o masca revitalizanta, aceasta va genera o vasodilatare care stimuleaza si intareste tesuturile. Mastile pentru reglarea sebumului au scopul de a restabili echilibrul acido-bazic, absorbind surplusul de sebum. Mastile hidratante refact tenul uscat prin activii hranitori pe care ii contin.

In ultimul timp, producatorii de cosmetice pun la dispozitie produse alcatuite din ingredienti naturali la baza carora stau formulele mastilor ce pot fi create si acasa. Avantajul acestora din urma consta insa in faptul ca la prepari exact atunci cand vrei sa le utilizezi, iar ingredientele pe care le adaugi nu isi pierd din proprietati. Atunci cand prepari o masca pentru fata trebuie sa tii cont, in primul rand, de efectul pe care il va avea aspura tenului tau. Iata cateva masti care te vor ajuta sa ai mereu un ten proaspat si stralucitor:

Daca ai probleme cu acneea, prepara o masca din: zeama de la o jumatate de lamaie, doua linguri de ulei de masline, alte doua de lapte dulce, una de faina alba de grau, 20 de grame de piper negru macinat, o picatura de esenta de lavanda si una de apa de gura. Masca trebuie sa stea pe fata timp de sase ore, o singura aplicare fiind eficienta. Daca nu ai timpul necesar, aplica pe fata spalata si uscata un amestec preparat din doua linguri de argila, diluata in apa de trandafir astfel incat sa arate ca o pasta. Asteapta pana se usuca si indeparteaz-o cu un burete inmuiat in apa calduta.

Pentru o fata cu pete, poti prepara un amestec din doua linguri de faina, doua de apa de trandafir si alte doua de suc de lamaie. Aplica masca pe fata si las-o sa actioneze douazeci de minute. Clateste fata cu apa calda. Pentru a preveni petele, poti folosi de doua ori pe zi un gel care are in compozitie camfor sau o lotiune astringenta.

Iti poti prepara o masca cu efect tonifiant dintr-un pumn de frunze de menta uscate peste care versi o jumatate de litru de apa clocotita. Lasa infuzia timp de 20 de minute si apoi strecoara apa. Utilizeaza-o dupa fiecare demachiat.

Pentru a inchide porii tenului, macina o legatura de patrunjel verde si amestec-o cu doua linguri de iaurt natural fara zahar. Pastreaza masca pe fata un sfert de ora. In acest scop poti prepara si un amestec din iaurt si miere de albine.

Daca ai tenul sensibil, amesteca o lingurita de cafea macinata cu una de miere de albine si las-o sa actioneze 20 de minute. Clateste fata cu apa calda si apoi cu apa rece, dupa care aplica o crema de zi. Tot pentru tenul sensibil, iti poti prepara o masca din pudra de lemn de santal fiarta in lapte. Realizeaza o pasta omogena si las-o pe fata doua ore dupa care indeparteaz-o cu apa rece.

Tenul mixt poate fi tratat cu o masca alcatuita din felii de rosii si castraveti macinate. Tamponeaza usor fata cu pasta rezultata si las-o sa actioneze o jumatate de ora.

Pentru a scapa de punctele negre, poti folosi o masca relizata din: doua albusuri de ou, trei linguri de faina de porumb si apa florala. Las-o sa actioneze un sfert de ora si apoi aplica o crema hidratanta.

Daca vrei sa iti prepari o masca exfolianta curata un fruct de papaya si amesteca-l cu mixerul. Lasa pasta pe fata timp de zece minute.

Pentru a-ti hrani tenul, amesteca un galbenus de ou cu o lingura de ulei de masline, un morcov pasat si un pic de iaurt sau smantana.

5 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

1. spala-te pe fata cu zeama in care ai fiert cartofi decojiti si lasa zeama sa se usuce, nu o sterge! dupa uscare te speli si aplici o masca preparata dintr-un galbenus de ou frecat cu o lingura de miere de albine si o lingurita de ulei de masline!

| cmm a răspuns:

Mai intai, fa-ti o baie de abur cu musetel, iti inmoi bine fata deasupra unei oale cu apa cu musetel, apoi cu un prosop mai aspru de bumbac te stergi sa inlaturi tesutul de celule moarte. Ca masca alege un pliculet de argila de la farmacie, pune jumatate intr-un bol, un galbenus de ou, o lingurita de miere, un sfert de banana, cativa stropi de lamaie si daca ai in casa doua-trei picaturi de ulei de masline. Amesteca bine, intinde pe fata, gat si decolteu, stai asa cam 25 de minute, apoi te clatesti cu apa calduta, nu fierbinte. fa-ti zilnic, dimineata cand pleci de acasa unmic masaj cu ulei de masline, 2-3 picaturi in loc de crema. Sa fii frumoasa!

| madalina_5722 a răspuns:

Masti pentru piele uscata

Masca de nuca de cocos: pentru aceasta aveti nevoie de suficient ulei de nuca de cocos ca sa il dati pe toata fata. Apa de trandafiri pentru clatit. Masati cu uleiul de nuca de cocos delicat spre interior. Apoi luati un prosop, inmuiati-l in apa fierbinte, storceti-l si acoperiti-va fata cu el. Daca veti sta intinsa, circulatia va absorbi uleiul. Repetati acest proces de 4 - 5 ori si apoi clatiti fata cu apa calda. Apa de trandafiri este pentru a inlatura orice urma de ulei. Vei vedea pieleea stralucind!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asprimea pielii este cauzata in cele mai multe cazuri din cauza duritatii apei. Mai exact ionii de calciu si magneziu din apa se fixeaza pe suprafata pielii ceea ce duce la senzatia de piele uscata si aspra. Aceeasi cauza sta la baza parului incalcit si aspru dupa spalare. Pentru evitarea acestor probleme se recomanda utilizarea unui purificator de apa cu osmoza inversa sau a unui dedurizator de apa. Cele mai renumite marci in acest domeniu sunt Ecowater si Clack.