| gianina a întrebat:

Ce masti speciale pentru par gras cunoasteti, preparate acasa de preferat?happy

Răspuns Câştigător
| Rona a răspuns:

Incerca cu seama de urzica, mai exact cumpara un ceai fierbe continutul in cca. 2l apa si clateste parul cu ea.
Mai apoi nu vei mai pune nici un alt produs pe par.
Balsamul iese toatal din discutie

4 răspunsuri:
| Mo a răspuns:

Amesteca zeama la 3 lamai cu 1 kg apa.Clateste-te cu solutia asta dupa samponare si aplicarea balsamului. Lamaia degreseaza! Mai poti folosi masca de par pentru par gras de la kallos(este acra masca cu morcovi"carrot")

| miha2010 a răspuns:

Poti incerca metoda clasica galbenus de ou amestecat cu 2-3 lingurite de ulei de ricin si zeama de la o lamiie, chiar functioneaza!

| stefybx a răspuns:

Cateva remedii pentru parul gras cu exces de sebum:

* Se clateste parul cu infuzie din frunze de nuc. Parul va capata nuante de brun.
* Se maseaza scalpul cu tinctura de brusture. Va intari firul de par si va controla excesul de sebum.
* Pentru controlarea si reglarea excesului de sebum, se pun in apa de clatire 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai.
* Se maseaza scalpul cu o lotiune preparata din 4 lingurite de plante uscate (urzica, rozmarin, coada-calului si cimbru, in cantitati egale) la 150 ml apa si o lingurita de otet de mere sau suc proaspat de lamaie. Se prepara infuzia de plante, se strecoara, se adauga otetul sau zeama de lamaie si cu lotiunea obtinuta se maseaza bine scalpul, dupa spalare, avand grija sa se umezeasca parul. Nu se clateste si se lasa sa se usuce de la sine.

| Jalnic a răspuns:

Solutie pentru păr gras:
http://www.youtube.com/watch?v=PCoaiV-d_yw