| isabella a întrebat:

Ce'mi recomandati pentru punctele negre? :*

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Uite aici sfaturi pertinente : http://www.gradina-online.ro/......A3426.html

| sfo a răspuns:

Clean &Clear-blackhead-e un gel exfoliant de curăţare şi prevenire a punctelor negre, îl foloseşti zilnic.happy
preţ-20 lei

| anna01 a răspuns:

Activa solutie contra punctelor negre - Favisan, e vreo 7 lei, dar o metoda buna este o baie de aburi cu un prosop in cap deasupra unui vas cu cu ceai de musetel, scopul este sa lasi sa se inmoaie pielea, sa iasa toxinele, apoi le storci cu grija.Sau le storci dupa ce faci baie. Ah, ingrijirea tenului cu toti pasii necesari:curatare, hranire, fara abuz de cosmetice.In general, prevenirea excesului de sebum. Poti folosi diverse lotiuni, geluri, masti.Argila strange porii si este foarte eficienta sau zeama de lamaie aplicata pe locul respectiv.

| cristinela a răspuns:

Ceaiul de musetel curata bine tenul.

| ivona a răspuns:

Primul pas pe care trebuie sa il faci atunci cand incepi curatarea tenului si scoaterea punctelor negre il reprezinta o baie cu aburi fierbinti pentru fata. Fierbe apa cu musetel (are efecte antiseptice) si pune-te deasupra recipientului cu un prosop in cap. Astfel aburii iti vor inmuia tenul si vor deschide porii, asa incat scoaterea punctelor negre va fi mai usoara. Apoi, fie iti storci porii (eventual pe cei mai mari dupa o curatire stricta a mainilor si unghiilor), fie inrolezi pe aratator un tifon cu care freci tenul acolo unde este nevoie. Nu trebuie sa freci excesiv, caci pielea fetei este foarte sensibilia si risti sa-ti produci singura rani care nu numai ca vor arata ca zone rosiatice, dar vor prinde si crusta, ceea ce e destul de inestetic. Pentru un efect abraziv mai bun poti freca tenul si cu malai.

De asemenea se poate prepara acasa o masca din cateva lamai (doua- trei), trei albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 de grade. Toate ingredientele se amesteca si lotiunea rezultata se aplica pe fata zilnic. Poti pastra lotiunea in sticle bine inchise la loc racoros si intunecos, dar ai grija sa nu o pastrezi mai mult de o saptamana. Cantitatea de alcool folosita nu trebuie sa fie prea mare caci usuca tenul. Acest tratament nu trebuie aplicat mai des decat o data pe saptamana. La final, pentru inchiderea porilor, foloseste o masca din lamaie si iaurt.