| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre nike air max?

Răspuns Câştigător
| fraumara a răspuns:

Isi merita toti banii.Nike face o treaba foarte buna cu acesti pantofi! Un brand bun, cu modele elegande si stilate.
Risca si cumpara! De rupt, nu se rup usor.Arata bine si vor fi apreciati de toti ceilalti!

| RAY explică (pentru fraumara):

Erau cam singuri care imi placeau dar si costa 850 ron, am mai avut nike dupa 1 si jumatate sunt ok doar in spate dar mau uimit

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-mi plac deloc. Mi se pare cel mai urat model de la Nike.

| Florentina9210 a răspuns:

Prostii!

| Zabbyel a răspuns (pentru Florentina9210):

Apar oameni creatori din NASA in nike si la tine sunt prosti?rolling on the floor)))Ai trait in pestera pana acum?rolling on the floor))pf@@

| Florentina9210 a răspuns (pentru Zabbyel):

Da. Abia acum am iesit la suprafata.

| Zabbyel a răspuns:

Este o firma care bate mai mult inspre sport(usor/lejer/confort) o companie mai veche pe piata mondiala si FOARTE serioasa. si inca continua sa se mentina bine love struck

| RAY explică (pentru Zabbyel):

Man eu am cerut o parere despre generatia aier max nu despre nike

| Zabbyel a răspuns (pentru RAY):

happysuntem la moda/frumusete, la ce te-ai referit daca nu la adidasi air max? la filmul A. max?laughing

| Zabbyel a răspuns:

Ca sa intelegi ca tot ce provine si are Numele de Nike si Semnul de V culcat(sunt colaboratori ai companiei Nike)

Nike a aparut in 1964 cand alergatorul Phil Knight si antrenorul sau Bill Bowerman au fondat o companie pe nume Blue Ribbon Sports.
Aceasta urma sa aiba in 1971 denumirea oficiala de Nike.Numele de Nike a fost sugerat chiar de catre primul angajat al companiei.

In mitologia greaca, Nike simbolizeaza zeita victoriei.Astfel, Nike inseamna victorie.

La inceput, Blue Ribbon Sports avea sediul in portbagajul masinii lui Knight, de unde cei doi vindeau incaltaminte de alergat produsa de catre designer-ul japonez Onitsuka Tiger.
Incaltamintea Onitsuka Tiger a ajuns mai tarziu sa fie cunoscuta ca si ASICS.
A durat doi ani de zile pana cand Blue Ribbon Sports si-a deshis primul magazin, pe coasta de vest, iar un an mai tarziu inca unul pe coasta de est.
In 1971 BRS se desparte de Onitsuka Tiger si se pregateste sa isi lanseze prima colectie de incaltaminte.
Prima pereche a fost construita cu ajutorul unui dispozitiv pentru copt vafe.Bill Bowerman se uita la sotia sa cum pregateste vafe pentru micul dejun si i-a venit ideea ca un astfel de model ar prinde bine pe pista de alergat. Rezultatul a fost Nike Waffle Trainer.

Scurt istoric Nike

- 1964 Bill Bowerman si Phil Knight formeaza Blue Ribbon Sports
-1972 Apare prima linie de pantofi Nike, Moon Shoe(care avea talpa exterioara in forma de vafa)
-1973 Ilie Nastase devine al doilea atlet care semneaza cu Nike
-1979 Inventatorul Frank Rudy patenteaza tehnologia Air. Rezultatul este Nike Tailwind, primul pantof cu tehnologie Air

MAre atentie aici : 1981 Blue Ribbon Sports se transforma oficial in NIke

-1984 Michael Jordan semneaza cu Nike si apare Air Jordan(primul model fiind interzis de catre NBA si atrage foarte multa publicitate)
-1986 Veniturile companiei depasesc 1 miliard de dolari love strucklove struck

Atentie : - 1987 apare Nike Air Max cu prima perna de aer

- 1989 Nike debuteaza pentru prima data in industria fotbalului si semneaza cu Saint Germain Paris(apare influentul Nike Air Flight 89)
- 1991 Nike lanseaza modelul Huarache, realizati de catre Tinker Hatfield
- 1996 Nike semneaza cu tiger Woods

- 1999 Bill Bowerman, co-fondator, moare la varsta de 88 ani
- 2002 Nike achizitioneaza Hurley, debuteaza linia de skateboarding Nike SB
-2003 Nike cumpara Converse pentru 305 milioane dolari
-2005 Nike introduce pentru prima data pantofii de alergat Nike Free(venitul anual ajunge la peste 13 miliarde dolari)
- 2006 Nike si Apple lanseaza Nike+iPod care permite alergatorilor sa isi monitorizeze performanta in iTunes

Important : 2008 un an dedicat tehnologiei(apar Nike FlyWire, LunarLite si Nike Foam, un material creat de catre NASA

Nike a creat sneakersi care au devenit simbolici de-a lungul timpului si a dezvoltat o tehnologie care a schimbat modul in care pantofii sport contribuie la succesul atletilor.

Odata cu notorietatea mondiala a venit si oportunitatea de a intra pe piata de streetwear si fashion unde, sneakersii Nike au devenit campioni.

Dintre seriile Nike, consideram Nike Air Max, Air Force 1 si linia Jordan ca fiind remarcabile – atat pentru aspectul lor cat si pentru tehnologia inovativa pe care au folosit-o.

NIKE AIR MAX - Nike Air Max sunt un model revolutionar bazat pe tehnologia pernutelor cu aer introdus de catre Nike în 1987. Prin introducerea pernelor de aer in incaltamintea de alergat, Nike a imbunatatit performanta atletilor.

Ce a inceput ca un experiment in cautarea unui mod de a amortiza socul la impact pentru atleti a ajuns sa fie o revolutie in industria echipamentului sportiv. La inceput, pernele de aer erau integrate direct in talpa pantofului si nu erau vizibile.

Ideea a fost a inginerului aeronautic Frank Rudy care, lucrand pentru NASA, si-a dat seama de beneficiile unui pantof cu talpa amortizata. El a propus conceptul iar Nike l-a preluat imediat.

- deci in Nike apare si oameni creatori din NASA... love strucklove struck

| RAY explică (pentru Zabbyel):

O sa imi iau zborul spre alta galaxie cand o sa-i cumpar, danke

| Betty12345678 a răspuns:

Sunt la moda dar nu neaparat bune.