| lya18 a întrebat:

Ce parere aveti despre uleiul de argan. Folosindu-l v-a ajutat la ceva?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
L-am folosit pentru par deteriorat, insa se poate folosi si in alte afectiuni:
Tratarea pielii uscate, eczemelor, acneei, ridurilor, etc. Uleiul de argan este folosit pentru intretinerea si frumusetea pielii, parului, unghiilor. Are proprietati hidratante si protejeaza pielea, astfel incat poate fi utilizat pentru masajul pielii, inclusiv la bebelusi. Multe dintre femei, utilizeaza acest ulei pentru a trata buzele uscate.
Beneficiile pe care le ofera uleiul de argan parului:
-patrunde in porii parului si imbunatateste elasticitatea acestuia;
- hidratarea si nutrientii oferiti de uleiul de argan natural contribuie la o crestere sanatoasa a parului;
- antioxidantii naturali prezenti in uleiul de argan intaresc firul de par si repara membrana celulara deteriorata a parului;
- uleiul de argan este recomandat in cazul tipului de par dificil de pieptanat, intrucat restabileste netezimea parului, facandu-l usor de pieptanat si coafat;
- contine vitamina E, care este o substanta fabuloasa pentru tratarea parului de orice tip.
Multi dintre agentii externi si interni (cum ar fi caldura, coafatul excesiv si oxidarea) afecteaza firul de par. Vitamina E are efecte pozitive in regenerarea naturala si repararea parului;
- este o sursa directa de substante nutritive esentiale pentru sanatatea firelor de par si a porilor acestora, gratie continutului bogat de acizi grasi nesaturati, omega-3 si omega-9, care au capacitatea de a trata inclusiv parul casant si firele de par despicate prin consolidarea structurilor proteinelor din componenta parului;
- vopsirea poate deteriora parul, facandu-l aspru si cret.
De asemenea, la parul gras, uleiul de argan hidrateaza, restaureaza luciul si stralucirea firului de par.
Ti-l recomand din tot sufletul sa-l incerci, nu o sa regreti!
Iti voi da si un link, sa vezi cum arata:
http://www.naturo.ro/product/id/4075/ulei-de-argan-bio/
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru pielea capului chiar n-am idee daca merge dar ca orice ulei este foarte hranitor pentru ten si uneori bate unele creme care nu prea hidrateaza tenul la fel de bine. Ai putea folosi si uleiul de migdale pentru ochi.

| caterinasmile a răspuns:

Mi-am luat de la AVON un set : sampon, balsam si tratament leave-in pentru toate tipurile de par si toate contin ulei de argan iar acel tratament chiar este ca un ulei.Setul se numeste Advance Techniques si este super.Am incercat toate tipurile de sampoane si de astea dar nu au avut efect.Parul nu'ti mai cade nu se mai despica si nu se mai ingrasa asa de repede. Este mai matasos si lucios si miroase foarte frumos.Il recomand cu incredere:*Setul arata asa http://tamidenton.avonrepresentative.com/......index.html dar nu este neaparat sa'l comanzi de pe net :X Funda?