| Bojthe a întrebat:

Ce produse cosmetice ar trebiu sa folosesc la 13 ani( parfum...)
funda!

9 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Parfum si eventual balsam de buze. E suficient!
Pa, pa!

| iull_1544 a răspuns:

Parfumul e cel mai important iar putin gloss nu strica. Nu folosi fond de ten pentru ca iti strica tenul. Poate si ceva rimel pentru ocaziile speciale.

| thegirl1 a răspuns:

Poti folosii zi de zi parfum, deodorant, luciu de buze happy si la o ocazie speciala da-te cu putin blush, rimel transparent si luciu de buze! esti prea mica pentru fond de ten si alte prostii, la varsta asta ai un ten perfect si trebuie sa stii sa ai grija de el. cel mai indicat ar fi sa nu folosesti nimic

| Luissa123 a răspuns:

Nimic special:un gloss de buze insa mai bine ramii naturala...

| dracidus a răspuns:

Iti voi da o sugestie foarte buna inainte de toate:

Orice fel de produs cosmetic ai folosi, vreodata, sa ai foarte mare grija pe viitor. Iti poate afecta sanatatea in moduri foarte urate. Iti poti distruge tenul, iti poti afecta vederea si te vei schilodi astfel incat sa nu poti arata frumos fara machiaj. Bucura-te de varsta pe care o ai, e o varsta frumoasa, la care inca poti trai fara machiaj.

In ceea ce priveste produsele cosmetice... Parfumul si deodorantul sunt binevenite, cremele de maini (daca ai probleme cu mainile uscate), cremele de corp, in general (sunt bune, te ajuta sa-ti ingrijesti pielea), strugurelul pentru buze uscate (evita rujul sau gloss-ul; cel putin glossul trebuie evitat deoarece nu ofera un aspect foarte placut), sampoane, creme de dus. Eventual, daca nu esti la scoala, poti incerca un lac de unghii.

Si vin cele 3 mari chestii: oja, fardul si rimelul. Sunt bune doar la ocazie, deoarece, daca le folosesti permanent, oja iti va strica unghiile (le strica culoarea, se vor decoji mult mai repede), fondul de ten/pudra iti va strica tenul (vei avea foarte mari probleme cu acneea+ten imbatranit) iar rimelul iti poate afecta vederea (o fosta profesoara de-a mea se plangea de faptul ca, din cauza machiajului, poarta ochelari).

Cel mai bine e sa pastrezi natural totul. Da' deodorantul si parfumul+sapunul sunt intotdeauna cele mai binevenite!

| DizzyXD a răspuns:

Pai cred ca, pentru varsta ta, fondul de ten este destul de bun si putin rimel.

| florynna93 a răspuns:

Este indicat ca la 13 ani sa nu folosesti produse cosmetice dar daca chiar vrei sa le folosesti incearca ceva usor.de exemplu poti folosi un luciu de buze apropiat nuantei buzelor tale si putin parfum la incheietura mainilor.Dar in niciun caz nu este indicat sa iti incarci fata cu fond de ten sau pudra.la 13 ani sunteti atat de frumoase ca nu aveti nevoie sa folositi asa ceva

| Uista1919 a răspuns:

Parfumuri,putin rimel, un luciu de buze dragut si o oja draguta roz sau transparent si alb.tongue

| menotyou a răspuns:

Sunt produse si produse happy cred ca produsele de la benefit si de la the body shop sunt foarte bune pentru tine happy