| AneMarie94 a întrebat:

Ce remedii cunoasteti pentru combaterea petelor lasate de acnee?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Produse cu Niacinamida ( the ordinary - niacinamida sau emulsie hidratanta matifianta de la gerovital derma + care se gaseste doar in farmacii si costa cam 37 lei ), Exfolianti AHA de tip lactic, glicolic ( Paula's Choice sau The ordinary ), Peeling-uri chimice pe perioada rece, produse cu Vitamina C, Acid azelaic ( skinoren ) si o alimentatie bogata in alimente care contin vitaminele A, E si C. Pe langa produsele care trateaza problema e musai sa folosesti un produs hidratant si un produs cu spf. Niacinamida nu este fotosensibilizanta, dar restul produselor sunt. Cand apar caisele poti sa-ti aplici caise bine coapte pe ten pentru ca ofera luminozitate tenului si te mai ajuta cu petele.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043047
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Zilnic bea un pahar cu apa si zeama de la o lamaie, vitamina c ajuta la regenerarea pielii. Poti sa adaugi miere ca sa o indulcesti si cateva lingurite de seminte de chia ( n-au gust ) pe care le lasi cateva minute pana se inmoaie ca sa ii adaugi bauturii un aport nutritiv mai mare. Daca scrii " Chia " pe google o sa ii vezi valorile nutritionale.

Consuma zilnic morcovi fierti pentru ca betacarotenul care se converteste in vitamina A se absoarbe mult mai repede atunci cand morcovii sunt fierti, pentru a avea un gust mai bun poti sa adaugi pere si mere la fiert - le bagi la pasat ( poti adauga si o banana cand le pasezi ) si consumi piureul obtinut cand se raceste. Fierbe cantitati mici.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic deosebit, spalat zilnic cu apa calda si sapu. iar in timp, semnele dispar.