| Ava1231 a întrebat:

Ce se intampla daca incep sa ma machiez zi de zi?
Ma simt foarte neatragatoare fara machiaj

38 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic rău, atâta timp cât te vei demachia înainte de culcare.

| Drimmero a răspuns:

Pe la 30 de ani vei arata ca de 60, ridata din cap pana in picioare. Pune si tu un machiaj mai decent si mai rarut ca e mai dragut, ceva de forma, nu toata lavabila.

| Ava1231 explică (pentru Drimmero):

Asta ar însemna nunai rarut sa ma simt bine

| Drimmero a răspuns (pentru Ava1231):

Foarte trist daca toata starea ta de bine e conditionata de niste machiaje...

| Ava1231 explică (pentru Drimmero):

Cam da...
Cum poti iubi o femeie care nu arata bine?

| Drimmero a răspuns (pentru Ava1231):

Ai si tu mai multa incredere in tine, zambeste mai mult, bucura-te de viata, nu mai gandi atat de superficial. Stiu ca societatea te cam judeca dupa aspectul fizic dar mai uita si tu de gura lumii din cand in cand si las-o mai usor cu machiajele ca e foarte nasol daca lumea ajunge sa te perceapa ca femeie sub masca machiajelor si cand apari naturala sa produci un soc...nu zic sa nu iti dai acolo cu cate ceva sa scoti in evidenta anumite trasaturi (trebuie sa ai tu acolo niste trasaturi mai frumoase), dar nici sa exagerezi. Machiajul ar trebui sa fie un mic ajutor, nu sa te schimbe definitiv ca daca nu te mai recunosti nici tu cand te vezi machiata toata e cam grav.

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu se intampla nimic.un fond de ten de calitate te protejează de soare, vânt, este antiimbatranire si poate fi si hidratant. E doar parerea mea. Normal ca e importanta si demchiara corecta si dat cu creme

| Emma30555 a răspuns:

Nu se intampla nimic.E normal ca o fată, femeie sa se machieaza putin, fond de ten, creion ochi, ruj sau luciu buze, chiar si creionat sprâncene. Este un machiaj destul de natural. Fondul de ten nu dăunează, din contra, iti protejează tenul de factori externi cum ar fi soare vânt, poate fi hidratant si anti îmbătrânire. Important este sa fie produse de calitate si machiajul sa fie natural, produsele doar să accentueze frumusețea naturală.

| CIaudiu a răspuns:

Deci sa inteleg ca vrei sa iti faci o identitate falsa pentru a atrage baieti?

| Ava1231 explică (pentru CIaudiu):

Pai tu ce ai alege intre o fata machiata ce arata misto si una naturala ce arata... naturala si chiar stearsa?
Vad ca esti baiat

| CIaudiu a răspuns (pentru Ava1231):

Una machiata in niciun caz nu as alege, mai ales ca ai spus ca fara machiaj arati neatragatoare din punctul tau de vedere.
As aprecia persoana care arata ok, nu cea mai frumoasa, dar care nu se macheaza din pricina faptului ca si-ar crea o alta identitate.

| Ava1231 explică (pentru CIaudiu):

Ok, unele fete sunt frumoase fara machiaj...dar cele care nu sunt, ce sa faca?

| Ava1231 explică (pentru CIaudiu):

Adica machiata nu m ai alege ca nu s naturala, dar nici naturala nu m ai alege pentru ca nu-s atragatoate
Pai cumlaughing

| CIaudiu a răspuns (pentru Ava1231):

Sa ramana asa! Cu siguranta isi vor gasi pe cineva care sa le accepte asa cum sunt.
Daca te machezi, devi cine nu esti iar cerintele iti vor creste, la fel si tupeul. Am vazut destule fete gletuite la kilogram si aveau fite de cardi b. Nemachiate erau la mila tocilarilor, nu schitau niciun cuvant.

| CIaudiu a răspuns (pentru Ava1231):

Machiata nu ti-as da nicio sansa. Dar daca ai fi naturala si mentalitatea ai avea-o asa cum mi-as dori eu, as incerca o relatie cu tine.

| CIaudiu a răspuns (pentru Ava1231):

E greu de crezut asta din partea unui baiat dar sa stii ca nu toti suntem la fel. Ma consider foarte diferit ca mentalitate fata de baietii de duzina pe care ii intalnesti peste tot.

| Ava1231 explică (pentru CIaudiu):

Si cardi b nu se machiaza?laughing
Apropo, ai 18 anisori?

| Ava1231 explică (pentru CIaudiu):

Interesant ce zici tu

| CIaudiu a răspuns (pentru Ava1231):

Ba da, dar n-ai inteles ce am vrut sa evidentiez din aceasta comparatie.
Da, am 18 ani (19 in decembrie).

| Ava1231 explică (pentru CIaudiu):

Ba am inteles, ca se credeau importante desi poate nu erau.
Frumos daca gandesti asa la 18 anisori doar

| ZyRRe a răspuns (pentru Ava1231):

Nu există așa ceva big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Machiajul îți afectează tenul.Trebuie să fi mai încrezătoare în tine, fiecare din noi este UNIC.Fiecare din noi are ceva aparte prin care se face remarcat, acel băiat care te va plăcea cu adevărat pentru el vei fi perfectă exact așa cum ești.

| Ava1231 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu pot fi increzatoare in mine
Chiar nu pot
Asa spuneti toti si tot alea machiate si rujate si cu unghii gelate va plac mereu

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Ava1231):

Mie nu.Și garantat mai sunt și alții ca mine.Doar așa vei cunoaște că te place cu adevărat din punct de vedere al aspectului fizic, dacă te îndrăgește fără machiaj. Dacă te-a văzut băiatul doar cu make up riști ca după ce te va vedea demachiată să nu îi mai placă de tine.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ava1231):

Nu toți suntem la fel eu urăsc fete machiate chiar le urăsc rău de tot și machiate și rujate și date cu pac sau ce o fi

Vorbesc serios va distrugeți adevărată frumusețe cu rahaturile aste păcat ca ni va dați seama și sunteți inconștiente de asta și va lăsați manipulate de rahaturile astea de M-as media femeia perfecta bărbatul prefect astea toate sunt niște rahaturi astea de mari ca nu știu cum sale zic

Trăiești viața nu-ți lasă viața condusă de un rimel de un ruj de o oja nu-ți bate joc de viața ta pentru rahaturile astea tu meriți mult mai mult de atâta Eva

| Ava1231 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai oricum nemachiata nu ma place nimeni laughing si de m ar placea nemachiata o perioada, oricum se satura de mine
Nemachiate suntem șterse, aratam ca niste babe, daca nu avem nici macar corpul perfect

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Ava1231):

Prefer să o văd fără make up și eu să decid dacă vreau sau nu să o cunosc și să intru în viața ei decât să mă păcălească cu "masca" aceea.
https://www.instagram.com/reel/CSFqE6BFog9/?utm_medium=copy_link

| Ava1231 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, aici e o diferenta uriasa si arata ciudat

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Ava1231):

Dacă chiar și tu consideri că arată ciudat, înseamnă că în comparație cu ea ești frumoasă. happy

| GraniniCuPiersica a răspuns:

O fata o Domnișoara o femeie este mult mult mai frumsoă natural spune sincer cu adevărată

Lăsați rahaturile de machiază va acoperiți adevărata frumusețe și va distrugeți fata cu ele

Fiți originale fiți naturale

No sawruma no life -_o

| Ava1231 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Nu m ai vazut pe minelaughing)

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Ava1231):

Stai liniștita Vorbesc ma modul cel mai serios Ava

eu știu ca ești o fata frumoasă nu-i nevoie sate simțit altfel se vezi atfel vorbesc foarte serios nu te iau la mișto nu-s genul de om nici nu am foat nici nu voi fi spun sincer ce am de zis mereu chiar dacă sunt judecată sau nu eu apun sincer Adevărul nu te mai judeca atâta nu te mai vedea urâta nu ești stai liniștita sunt sigur 89% ca ești o fata frumsoă și timida și puțin prostuță fără supărare am zis sunt sincer zic Adevărul

| Dark7Soul a răspuns:

Naturalili muieri îs vaii, frumuseția pământului, muah

| Dark7Soul a răspuns:

Dacă dai cu soluții la vrăbiuță, crezi câ, bărbatu sâ mai simti așa bini când bagă cald din tun?

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Îți afectează tenul.

În plus, pe lângă asta, te face să te simți insuficienta. Dacă încerci să te machiezi în fiecare zi puțin mai natural sau cu produse în minus, încrederea va reveni și ea.

PS: Ai grijă de tenul tău în loc să îl ascunzi și nu uita să te demachiezi în fiecare seară! ♡

| dontknowd0ntcare a răspuns:

Daca folosesti produse de calitate si ai o rutina corespunzatoare tenului tau, nu prea se pot intampla multe. Sunt destule femei ce se machiaza zilnic sau aproape zilnic si cu toate astea tenul lor arata bine chiar si la o varsta mai inaintata. Dar asta se datoreaza faptului ca ele acorda o atentie mai deosebita asupra ingrijrii tenului lor.

Totusi, nu e deloc ok sa ajungi sa fi dependenta de machiaj. Pana la urma, ar trebui sa intelegi ca el nu e o masca in spatele careia trebuie sa te ascunzi doar de dragul de a nu fi judecata de ceilalti. Machiajul nu e altceva decat un simplu artificiu. Faptul ca te face sa fii si sa te simti mai atragatoare nu e altceva decat o simpla iluzie ce dispare de fiecare data atunci cand acesta este sters de pe chipul tau. Si asta tocmai pentru ca machiajul nu reprezinta ceea ce esti tu, cu adevarat. Ar trebui sa inveti sa te accepti si sa intelegi ca fiecare om este frumos in felul lui. Doar pentru ca esti mai atragatoare machiata, asta nu te face cu nimic mai presus de alte femei. Nu vei putea purta machiajul la infinit, in fata oricui, si candva, cineva va dori sa priveasca dincolo de culorile ce ti le pui pe fata.

| Ava1231 explică (pentru dontknowd0ntcare):

Pai si ma mai place cand nu sunt machiata? Cand el stie ca arat mai bine cu machiaj

| dontknowd0ntcare a răspuns (pentru Ava1231):

Daca chiar te place, atunci da, ii va placea de tine si nemachiata. Si asta chiar daca stie ca arati mai bine machiata.