| smile13 a întrebat:

Daca incep sa ma machiez de la 13 ani este bine?

22 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu e nimic rau dar sa nu exagereziwinkinglove struck

| Seline a răspuns:

Nu prea.

| LuS[z] a răspuns:

Nu e bine deloc pentru ca esti inca mica si o sa ajungi la 30 de ani, daca te machiezi de la varsta asta, sa aratib ca la 60. O sa ti se ingrase tenul plus ca o sa iti apara riduri mai devreme decat ar trebui

| scumpik a răspuns:

Pai nu stiu depinde. te sfatuisesc sa nu folosesti in exces fond de ten, sau pudra pentru ca poate ca mai tarziu iti va face foarte rau.sora mea se machiaza si foloseste si aceste produse de la 13 ani dar crede-ma ca ea are un ten si acum fara nicio pata sau vreun cos.deci depinde si de tenul tau, insa mai mult ca sigur poti folosi un rimel bun si un luci de buze.

| Orannginna a răspuns:

Cel mai bine la varsta ta este, daca tot vrei sa te machiezi, sa folosesti doar rimel si putin dermatograf. happy

| criss:) a răspuns:

Nu cred ca e nimic rau, mai important e sa folosesti produse de calitate, fara prea mult fond de ten, poate sa te faca mai batrana decat esti mai tarziu, si eu ma mai machiez dar nu la scoala:un gloss, rimel si creion(poate si tus de ochi) iar la petreceri sau diverse ocazii mai strident, adica adaug si culoarewinking

| vintageheart a răspuns:

Eventual pe ochi si buze insa fond de ten, pudra, blush nu este necesar pentru tenul tanar.Eu am 12 ani si nu am de gand sa ma fac cu fonduri de ten si pudre decat atunci cand voi avea nevoie.

| andalu a răspuns:

Depinde ce fel de machiaj. daca el consta doar in mascara sau/si intr-un lip gloss e ok, daca e mai mult decat atat nu prea e bine.Totusi iti recomand sa fii naturala, e mult mai placut mai ales la o varsta atat de frageda

| alina_4026 a răspuns:

Sa te machiez la 13 anisori nu este bine, pentru ca aceste produse de care o domnisoara nu poate contin diferite chimicate care cu timpul pielea iti pierde toata finetea, tineretea.Insa este cosmetica pentru virsta ta, eu am vazut niste rujuri pentru voi micile fetite cu un miros de te lasa jos, cel mai bine ar fi sa intri in farmacii, s-au in centre comerceale acolo gasesti cu siguranta, insa nu folosi nici intr-un caz cosmetica pentru cei maturi.

| M_5636 a răspuns:

Nu stiu daca este bine sau nu pentru ca majoritatea fetelor de 13 ani se machiaza pot sa iti spun ca eu am aproape 15smug ani si nu m-am machiat decat de vreo 5 ori maxim si atunci decat cu creionul... si toate fetele cu care umblu eu se machiaza etc si imi spun ca eu sunt cea mai frumoasa nemachiata asta pentru ca s-au obisnuit cu mine asa ca daca m-as fi machiat si eu zi de zi ca ele nu li se mai parea ca sunt frumoasa nemachiata. Parerea mea este ca o frumusete naturala la o varsta ca a ta este mult mai apreciata.

| Zambet a răspuns:

Nu este ceva rau daca te machiezi. E rau daca te machiezi in fiecare zi si foarte strident.Cunosc fete carora nici nu li se mai vede culoarea ochilor deoarece au la ochi numai negru.Nu iti interzice nimeni daca te machiezi la o petrecere, sau la o festivitate. Dar trebuie sa ne multumim cu fata ce ne-a dat-o Dumnezeu. Pentru ca machiajurile nu ne fac mai frumoase.Ne strica tenul(daca folosesti in exces). Oricum pentru cineva vrei sa te faci frumoasa? Nu te multumesti asa cum esti? Bafta! pa-pa

| rucsybelle a răspuns:

Nu, in nici un caz... daca te machezi de la varsta asta peste cativa ani vei avea riduri... machiajul este pentru femei de peste 28 de ani >big grin

| mariobros a răspuns:

Sincer, nu inteleg pentru ce ai incepe sa te machiezi, nu ai incredere in tine, ai nevoie de niste chimicale pe tenul tau tanar? Oare nu ai vazut cum arata niste mumii pe la 40 de ani? Mama mea nu s-a machiat niciodata in viata, si a fost conducatoare de unitate de alimentatie publica 20 de ani, are acum peste 60 de ani si are un ten de invidiat, ridurile sunt f putine si nu sunt adanci, pe langa faptul ca este foarte fin. Sincer, apreciez f mult o fata care este sigura pe ea si nu are nevoie sa-si impregneze tenul cu tot felul de chimicale pentru a fi pe placul unor superficialisti.
Parerea mea.

| any_6013 a răspuns:

Si eu am inceput sa ma machiez tot de la 13 ani.nu e un lucru rau.nu cred in chestia aia ca "daca te machiez de la varsta asta vei arata batrana pe la 20 de ani". ma machiez in fiecare zi si nu vad nimic rauwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut cateva cursuri de cosmetica si ingrijire a tenului, doar pentru mine sa stiu ce e bine si ce nu, daca ai fi sora mea mai mica inainte sa incepi sa te machiezi incepe mai intai sa-ti ingrijesti tenul, pentru ca stilistii spun ca un machiaj bun incepe cu un ten sanatos. Sigur poti incepe sa experimentezi, e important sa castigi experienta si sa incepi sa inveti cum sa "porti" un machiaj. Un mascara pentru gene si un gloss in culoarea piersicii ar fi binevenit, sigur poate in timpul liber cu prietenii. Cere asistenta de la cineva cu experienta, in doi totul e mai usor. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand doar un fond de ten cu o formula bazata pe apa si un rimel transparent.
De ce? Pentru ca unele fonduri de ten pot sa iti produca acnee daca iti astupa prea tare porii sau daca stratu e prea gros. Si sper ca nu vrei sa ii inebunesti pe profi cu niste gene negreu super lungiwinking. Nu iti recoand sau folosesti un ruj sau un luciu de buze dar iti pot recomanda balsamu de buze nivea pentru hidratare. Cat despre machiajul ochilor, nu crezi ca e de ajuns ca ochii tai suporta poluarea din jur? Mai trebuie sa ii incarcam cu nu stiu cate produse pentru ochi. Toate acele produse care rezista, rezista si iar rezista au ogramada de prostii care dauneaza ochiilor si fac produsu sa dureze cat mai mult. iti recomand pentru accentuarea ochilor sa mergi cu mama la un salon si sa iti fac sprancenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu are nimic daca te machezi, dar nu in fiecare zi si nu cu prea mult machiaj. La petreceri si ocazii mai speciale e bine sa te machezi, in rest, la scoala de exemplu, foloseste numai un gloss si cam atat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ei nu stiu mama mea spune ca de la 15 ani e bine sa te machiezi
dar doar cucreion negru si un stugulel de la farmacie tip nivea si eu am13 ani si nu ma machiez voi incepe usor la 15 ani doar cu aceste 2 elemente deocamdata ma mai dau cu creion negru succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heyhappy. Eu am inceput sa ma machiez cam de la 12 anithinking Imi statea bine, dar iti spun sincer, mi-a fost fooaaarte greu sa ma dezobisnuiesc...Toata lumea imi spunea ca sunt prea mica, si sincer realizam si eu asta. Mai ales ca ma dadeam cu 2 kg de fond de ten, pudra, blush etc.winking. Acuma m-am mai dezobisnuit. Doar cu rimel, creion si luciu de buze. E cel mai bine. Si daca e pentru vreun baiat, pai daca te place, o sa te placa asa cum esti, nu cu o masca pe fatawinking. Cand o sa mai crestithinking Poate dintr-a 9-a e perfectbig grin P. S: Acum am 14 ani.

| Sumire a răspuns:

Pai nu prea daca te dai cu machiaj imbatranesti mai repede

| abcdefghij a răspuns:

Pai nu este bine DACA folosesti tot felul de produse. asa ca machiaj de zi iti recomand niste gloss si rimel transparent.happysi eu tot 13 ani am.pa pupkisswave

| etty a răspuns:

Aceasi intrebare am vrut sa o pun si eu...eu vreau sa ma machez sa arat s eu bine ca alte fete. dar parca ma face mai matura decat sunt si nu stiu.