| JessyF a întrebat:

TPU! Am 12 ani si vreau sa incep sa ma machiez, cum pot sa-mi conving parintii sa ma lase sa ma machiez, mai ales pe mama cum pot sa o cinving? Mereu imi zice ca de la machiaj imbatrinesti! insa vreau foarte tare sa incep sa ma maturizez!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raiku a răspuns:

Salut Jessy.
Machiajul inseamna maturizare, dar intr-un sens rau al cuvantului.
Eu iti voi da un sfat : nu te machia, iti vei strica tenul. Daca trebuia sa fim machiati tot timpul Dumnezeu ne crea direct machiati.
Toate cele bune!
Raiku

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca de la machiaj iti va imbatrani tenul. Oricat de mult ai vrea, trebuie sa mai astepti macar vreo 8-9 ani, nu poti sa te machiezi atat de tanara. pe la 17 ani poti incepe sa folosesti ruj si rimel la ocazii foarte mari (adica de 2-3 ori pe an, dar nu mai des).

Răspuns utilizator avertizat
| xCrazyWolf a răspuns (pentru JessyF):

Si de ce ai cosuri? Ca nu te ingrijesti. Foloseste niste creme pentru cosuri. Si cat despre machiaj. Mie, sincer, nu imi plac fetele rujate, cu unghiile facute, cu 1 kilogram de machiaj. decat putin facute la ocazii speciale (nunti etc). Mai bine naturala.

| Brigaela a răspuns (pentru JessyF):

Nu, te invat de bine, ca sa nu regreti peste 15 ani ca arati ca o mamaie. Invata sa asculti sfaturile intelepte, fiindca nu le stii pe toate si daca vrei sa faci tu, pe pielea ta, toate greselile, o sa fie de rau.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu ești prea răsfățată de gândești așa.
Machiajul după 18 ani!
Pa, pa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, nu te maturizezi mai repede daca te machezi!
Maturitatea insemna o gandire sanatosa!
Machiantele au o gramada de chimicale care dauneza pielii.Esti foarte tanara, esti frumoasa, iar fetelor de varsta ta le sta bine naturale. Poti un balsam de buze sau in mod exceptional, creme de corp.
Pentru acenee, puncte negre mergi la dermatolog.

| viotedy a răspuns:

Consideri ca mama ta n-are dreptate? iti vei strica si ochii si pielea.

| Latinmoon a răspuns:

Spune-i sa te lase si pe tine sa te machezi un pic! puppy dog eyes

| deeadeea111 a răspuns:

Salut, mama ta are dreptate, spre exemplu eu am aproape 15 ani si nu ma machiez, am cateva prietene care se maceaza forte strident iar cand nu sunt machiate arata foarte urat tocmai de asta
cerede-ma o sa ai timp

| BMwAndeds a răspuns (pentru deeadeea111):

Imi dai si mie id-ul tau de mess te rog? Sa vorbim si noi

| facepalmlol a răspuns:

Si pentru cine te machezi tu? Pentru Teddy, ursuletul de plus? Pentru vecinul de la 4? Mai las-o-ncolo de treaba! O sa arati ca o coaja de lamaie la 15-16 ani.

| whattt a răspuns:

Totusi are dreptate ca varsta ta este foarte frageda

| RoxxuInna a răspuns:

Eu am 14 ani si folosesc doar putin corector pentru a ascunde imperfectiunile tenului, rimel, creion sau tus(eh...rimel,creion sau tus mai rar) si ruj. Nu iti trebuie mai mult. Si baietilor le plac fetele mai naturale.
Am vazut in comentariile tale ca ai cosuri si bubite, e normal, dar le poti trata. Mergi la un dermatolog, poate iti recomanda el ceva si fa-ti o rutina de ingrijire a tenului.De ex: Dimineata te speli pe fata cu apa si sapun, apoi folosesti un demachiant, apoi un tonic. Asa faci si seara inainte de culcare. Eu mai folosesc si Gerovital plant gel spumant antimicrobian- Stop acnee
Ah! Si alimentatia trebuie sa fie una echilibrata. Te sfatuiesc sa nu mananci prea multe chips-uri sau sa bei tot felul de sucuri acidulate pline de chimicale si tot felul de prostii, in loc sa mananci chips-uri, mananca un fruct sau in loc sa bei de ex coca-cola bea apa, corpul are nevoie de vitaminele din fructe si apa pentru ca corpul tau contine 70% apa

| amelicika a răspuns:

Eu sunt de acord cu mama ta, esti inca mica piele o sa se deprinda doar cu machiaj si o sa se schimbe tonul fetei vei avea cosuri si cind vei fi mai mare adica dama undeva 16-24 ani chiar si cind vei pleca la magazin vei avea nevoie de machiaj mai rabda vreo 3 ani.

| Nushba a răspuns:

Eu zic ca mama tra are dreptate, esti prea mica sa te machezi, mai stai si tu cativa ani sa fii mai mare

| Anonimaa77 a răspuns:

Nici mama mea nu ma lasa sa ma machiez si am 15 ani. dar tu ai numai 12 unde vrei sa te machiezi? Sa nu ti se vada chiar asa de tare cosurile pot sa te dai cu putin fond de ten, dar nu mai mult! Mai ai timp sa te machiezi!happy

| BMwAndeds a răspuns (pentru Anonimaa77):

Imi dai si mie id-ul tau de mess te rog sa vorbim si noi

| NastyCatii a răspuns:

Esti inca prea mica ca sa incepi sa te machezi si ar trebui sa o asculti pe mama ta. Are dreptate + ca la varsta ta esti frumoasa asa cum esti. Profita de frumusetea naturala cat o mai ai, iti va parea rau ca ai inceput sa te machezi la o varsta atat de frageda

| BMwAndeds a răspuns:

Are dreptate mama ta, mai bine ramai asa naturala decat sa te machiezi.
Maicamea nu s-a machiat in viata ei.
Deci eu zic cel mai bine sa ramai asa naturala cum te-a lasat Dumnezeu!
Imi poti da id-ul tau de mess daca vrei sa vorbim ca si eu am tot 12 ani.

| Jacqueline202 a răspuns:

Nu te machia.Si eu am facut acelasi lucru cand aveam 12 ani.Acum am 14 si nu ma mai machiez de mult, doar daca am ceva pe fata si arat foarte naspa imi dau cu putin fond de ten.In rest imi dau doar cu creion de ochi.Noi suntem frumoase la varsta asta pentru ca suntem copii.Decat sa arat ca o curva de aia cu 5 tone de fond de ten si cu ruj si rimel mai bine asa pentru ca atunci cand voi fi mare ma voi bucura de un ten frumos.