| 2k18Tpu a întrebat:

Ce se intampla daca mi-am dat cu zeama de lămâie pe fata?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi electrizeaza fata, vezi sa nu te arzi, https://www.youtube.com/watch?time_continue=59&v=AY9qcDCFeVI

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Incearca cu miere nu cu lamaie, lamaia are acid care face rau tenului

| alina2k18 a răspuns:

E o prostie sa iti dai cu lamaie pe fata... sunt anumite masti - tratamente cu extract de lamaie infim, dar formulate in asa fel incat sa nu dauneze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lamaia are un pH intre 2 si 3 ( extrem de acid si daunator pentru ten ), este fototoxica, contine o groaza de iritanti si un compus care creste puterea de penetrare a celorlalte ingrediente iritante.

Este extrem de daunatoare pentru ten, chiar daca iritatia nu este vizibila de la prima aplicare ea tot se produce si iti distruge pielea si mai ales bariera de protectie a tenului. Daca o mai folosesti si ziua o sa devi predispusa la formarea petelor solare. Evita orice produs cosmetic care contine lamaie, daca vrei sa te bucuri de beneficiile lamaii poti sa iti faci o limonada cu miere, eventual sa mai adaugi si o lingurita de chia pentru a avea mai multi nutrienti. Semintele de chia combat efectele radicalilor liberi.

Daca vrei sa iti aplici o masca naturala poti sa optezi pentru pulpa unei caise coapte, datorita acidului ascorbic din componenta fructului o sa ai tenul mult mai luminos dupa indepartarea mastii.

| deadhoe a răspuns:

Asta e.

| TsAndreea a răspuns:

Daca ai tenul usor gras, iti poate reduce surplusul de sebum, dar daca ai tenul cu tendinta de uscare te poti alege cu arsuri