| Sweet111 a întrebat:

Ce secrete de frumusete stiti? pentru orice, ochi, gene, buze etc.
Spre exemplu: Ca sa ti se usuce oja de pe unghii foarte repede vari miinile in apa rece le lasi 2, 3 secunde si le scoti uscate!
Sau daca doresti sa ai buze catifelate si moi atunci aplica miere de albine pe buze si face minuni!winking

FUNDA pentru cele mai tari sfaturi, secrete. happy

4 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Ochii: Trebuie sa-ti scoti in evidenta acest aspect. Daca optezi pentru un machiaj de zi, natural incearca tonuri de bej, roz pal, vernil, portocaliu deschis. Te poti da si cu un creion de ochi dar sa fie un contur subtire. Trebuie sa fie ceva cat mai natural. Pentru un machiaj de seara, poti incerca albastru, violet, verde inchis, negru, roz, pruna. Poti opta si pentru sclipici. Te poti da cu un creion de ochi sau mai degraba cu un tus.
Gene: Ziua poti aplica putin rimel negru, maro sau transparent. Seara poti aplica mai mult rimel. Poti opta si pentru gene false.
Buze: Ziua merge sa te dai cu un gloss intr-o nuanta deschisa, naturala (roz deschis, piersica, nude) sau cu un balsam de buze. Seara te poti da cu un ruj/gloss intr-o nuanta de roz de intensitate medie sau rosu.
Dar atentie: daca ai pus accent mai mult pe ochi, evita nuantele de ruj/gloss stridente. Daca ai pus mai putin accentul pe ochi, te poti da cu nuante mai inchise.
Tenul: Foloseste un fond de ten special pentru nevoile tenului tau. Daca ai acnee, foloseste un fond de ten non-comedogenic sau o crema coloranta. Uite un link despre fondul de ten: http://lectiadestil.ro/secrete-de-machiaj/totul-despre-fondul-de-ten/
Aplica dupa fond de ten, o pudra si un corector. Te poti da cu un blush roz pal sau piersica. Seara trebuie neaparat sa te demachiezi corect, urmand cei 3 pasi: curatare, tonifiere, hidratare.
Sprancene: se poarta foarte mult forma arcuita. Dar trebuie sa mergi la o cosmeticiana si sa te sfatuiasca cu ce tip de sprancene ti-ar sta bine.
Alte trucuri: Ai grija cum iti alegi fondul de ten. Trebuie sa-l incerci pe mana sau pe o portiune din ten (de ex: zona maxilarului) si daca se potriveste cu nuanta tenului tau, e ok.
Poti folosi lacuri de unghii in ce culori vrei tu (de la cele mai inchise, la culori tari sau pastelate, cu modele).
Blush-ul se aplica de la pometi pana spre tample. Daca ai exagerat, ia un servetel si sterge surplusul de blush.
Pentru buze cu volum, aplica ruj, iar pe deasupra un gloss (doar in centrul buzei si il intinzi cu degetul) de aceeasi nuanta cu rujul.
Sper ca te-am ajutat!

| DaniiWtf a răspuns:

Paii. Pentru buze ulei de masline. pentru par pui un pahar de otet intr-un lighean si 1- n2 litri de apa.are foarte multe roluri pentru par. pentru ochi sa nu te culci nedemacheata, si ca sa te fardezi super iti trebuie nu mai mult de un rimel bun, un creiun de ochi si un fond de ten mai deschis decat pielea ta sau neutru ( cred ca de la loreal) si iti dai cu o linie mai groasa un contur cu creionul dupa ce ai aplicat fondul de ten (!) si cu un buretelintinzi usor creionul apoi rimelul. Pentru un corp super nu tine regim, fa sprt, chiar daca pare mai greu. 30 de minute pe zi de flotari, genoflexiuni, abdomene etc. o sa te ajutee. Bea un pahar de apa calda dimineata, nu e o postrie, ajuta mult organismul sa scape de toxine. Aaa. si pentru par, poti sa faci ultima clatire cu apa rece, da stralucire parului. Nu aplica cacaturi in par gen spume, fixative si creme. doar cu anumite ocazi ( eu o fac si a aajuns deplorabil parul meu ). Cred ca mai gasesti cateva si ep aici http://www.elle.ro/......te-1551576 Sper sa te fi ajutat. Fundita?

| gabytz18 a răspuns:

As zice sa ai grija cu vestimentatiahee hee. Daca porti fusta scurta nu nu lua decolteu generos deoarece vestimentatia devine vulgara. E mai bine sa starnesti fantezia dacat sa dai totul pe tava.
In legatura cu micilie trucuri nu ma pricephee hee) dar recomand cat mai putin farduri, sa fiu sincer ca baiat apreciez mult mai mult o fata naturala...
Chestiile naturiste cred ca sunt ok, incerca Aloe Vera pentru ten, chiar face minuniwinking

| Arrrrrrrrrrrr a răspuns:

Ochi : ca sa para mai mari, contureaza partea inferioara, adica mucusul cu un creion alb
Gene: undulatorul pentru gene este absolut genial, eu cand imi fac genele cu el, imi ajung pana la arcada
Buze : poti folosi un creion de buze ca sa para mai mari.
Sprancene : exista creioane care te ajuta sa-ti definesti forma si pentru a fi mai perfecte.
Piele: da-te cu crema in fiecare zi, iti va face pielea foarte fina