| anonim_4396 a întrebat:

Ce sporeste cu adevarat cresterea parului din ce ati incercat voi?

Răspuns Câştigător
| NoNameqed a răspuns:

Uleiul de ricin este bun pentru par, atat cat si pentru gene, sprancene, unghii etc, pe mine chiar m-a ajutat

3 pasi ca sa-ti faci o masca cu ulei de ricin si sa o aplici corect
1. Inainte de a aplica uleiul de ricin pe scalp, incalzeste-l putin, astfel incat sa il poti suporta pe par. Desparte-ti parul in doua parti egale si aplica uleiul pe scalp si pe radacini facand miscari circulare cu degetele. In acest fel, te vei asigura ca uleiul va fi mai bine distribuit la nivelul scalpului. Parul n-ar trebui dat cu ulei de ricin, pentru ca avand o consistenta mai groasa poate fi indepartat cu greu, si oricum, este important sa-l folosesti la radacina.
2. Dupa ce ai uniformizat bine uleiul de ricin si ai masat scalpul ca sa imbunatatesti circulatia, leaga-ti parul intr-un coc si acopera-l cu o capa de dus. Infasoara si un prosop deasupra si lasa-l sa stea asa in jur de o jumatate de ora-o ora sau chiar toata noaptea. Uleiul va patrunde in acest fel mai bine in par, hidratandu-l si facand-ul mai stralucior.
3. La sfarsit, samponeaza-ti parul in intregime pentru a indeparta uleiul din zona scalpului si de pe par. Poti folosi aceasta masca cu ulei de ricin saptamanal, timp de o luna, o luna si jumatate, pana cand vei vedea si primele rezultate. Daca ai si alte probleme cu parul (deshidratare, matreata sau crestere lenta), mai poti folosi si uleiul din seminte de in, luat sub forma de supliment sau aplicat local.
Important de stiut: uleiul din ricin are un miros neplacut, gretos, iar ca sa-l combati il poti amesteca cu ulei din samburi de struguri sau ulei de masline. In acest fel, ii vei mai scadea si din consistenta vascoasa. Ca sa faci cea mai sanataoasa masca cu ulei de ricin, opteaza pentru unul care este obtinut prin presare la rece.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uleiul de ricin cu atat mai putin.
Mult consta in alimentatie.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Ulei de ricin.

| catapinguu a răspuns:

Uleiul de ricin. Dar renunta la placa de par si la feon.