| LadyCrazy999 a întrebat:

Ce tip de machiaj mi se potriveste daca am parul blond, fata ovala, pielea deschisa si ochii albastri?

6 răspunsuri:
| DarkBlood32 a răspuns:

Ia incearca fard de pleoape negru laughing

| Iubibilăă a răspuns:

Orice tip de machiaj.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.schwarzkopf.com/......ondes.html Incearca ceva nuante de albastru sau turcoaz

| Dianatips a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne...daca ai ochii albastri in niciun caz nu te machiezi cu ALBASTRU sau VERDE...

| Dianatips a răspuns (pentru anonim_4396):

Opteaza pentru culori pastelate, nude, spre exemplu poti folosi un bej ca baza si un maroniu deschis, cafeniu sub arcada pentru accentuarea ochilor si a formei si eventual un eyeliner negru si rimel happy

| PookieBear a răspuns:

Alege machiajul în funcţie de culoarea ochilor dar şi pentru a accentua trăsăturile frumoase. Fiecare nuanţă de piele şi de ochi, la care se adaugă şi forma feţei, are calităţile sale diferite. În consecinţă, trebuie să optezi pentru umbrele şi culorile care le accentuează.
Farduri de ochi recomandate:
Experimentează diferite culori pentru a o găsi pe cea care ţi se potriveşte cel mai bine.
Există o paleta variată de nuanţe care îţi accentuează culoarea albastră a ochilor tai. Aceasta cuprinde culori precum: violet, argintiu, roz sidefat.
Culoarea rece a ochilor tăi este într-un contrast imens cu tonurile calde ale culorilor de mai sus. Dacă vrei mai multă culoare merită să încerci: fuchsia, violet închis, gri şi bej.
Dacă ai ochii albaştri şi vrei să le accentuezi culoarea nu este indicat să foloseşti farduri şi creioane albastre foarte apropiate de nunaţa ochilor. Culoarea ochilor tăi se va amesteca în nuanţa fardului, iar ochii tăi nu vor fi puşi în evidenţă aşa cum ţi-ai dori. În plus dacă ai ochii albaştri şi tenul cu pigment roz, evită tonurile de roz aprins.
Sfat: Pentru un efect dramatic combină albastrul închis cu negru.
Eyeliner-ul potrivit poate face minuni. Pentru a-ţi accentua trăsăturile, foloseşte unul de culoare maro, gri închis sau de culoarea cărbunelui. Practic, acesta va servi drept bază machiajului ochilor. Conturarea şi accentuarea colţului exterior alungeşte şi înfrumuseţează forma ochilor tăi.
Este recomandat să alegi nuanţa fardurilor raportându-te la cea a bazei.
Dacă vrei să foloseşti o culoare de contrast, cel mai bine este să alegi eyeliner-ul negru.
Ochii albaştri sunt foarte frumoşi, iar dacă vrei să îi scoţi în evidenţă cu siguranţă trebuie să fii atentă la ce fel de machiaj foloseşti pentru restul feţei. Secretul este să foloseşti un machiaj discret şi să nu uiţi că nu trebuie să exagerezi cu machiajul feţei sau cu o nuanţă de ruj foarte puternică pentru că distrage atenţia de la ochi. Trebuie să aplici doar atât machiaj cât să complementeze machiajul ochilor.