| LeerieVonTeese a întrebat:

Ceva contra acnee?happy

13 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Zineryt sau intr-un mod naturist:
otet si putina ceapa amestecatahappy, si cu putina vata intinzi pe toata fatabatting eyelashes si iti dispar si pistruii, cel putin mie mi-au disparut

| BonneLess a răspuns:

ClearSkin, Anew si cam atat folosesc eu

| Georgiiiiiiii a răspuns:

Mierea de albine este foarte buna happy

| Diana240796 a răspuns:

Aa.planta aloe.o rupi si are un fel de seva inauntru.e buna pentru acnee
sper sa te ajute

| DumiAlex98 a răspuns:

Ca o crema dar nu stiu cum sn dar intreaba la farmacie

| Lolo_5869 a răspuns:

Pentru mine a functionat o combinatie de tratamente, mai mult sau mai putin babesti. La dus am folosit ca exfoliator bicarbonatul de sodiu ( din acela care se foloseste la prajituri, costa in jur de 1.5 lei pliculetul, din care am facut o pasta adaugand apa peste el), dupa dus nu m-am sters cu prosopul pentru ca e dur si poate agrava acneea, am lasat apa sa se usuce singura. Dupa ce s-a uscat am sters pielea cu dischete demachiante pe care le-am imbibat in apa oxigenata, dupa ce s-a uscat apa oxigenata am aplicat in strat subtire crema antiacneeica de la vivanatura ( aprox. 7 lei ) pe care am lasat-o pana la urmatorul dus pe piele, ca pe o masca. Acneea mi s-a dus in totalitate, insa au ramas niste pete maronii pentru care am folosit crema Dermoprop ( aprox. 7.5 lei ) si mi s-a parut ca rezultatele au aparut chiar dupa 2-3 zile. Am facut un dus dimineata si unul seara dupa care am aplicat tot acest ritual. Stiu ca vi se pare ca mi-a luat o groaza de timp, dar eram disperat si nu mi-a luat mai mult de o jumatate de ora - 45 de minute. Tin sa precizez ca eu am avut probleme cu acneea pe spate, in special, dar si pe fata. Dupa muuuulte tratamente chimice de la farmacii fara niciun rezultat, am inceput sa ma documentez pe net si apoi am intrebat de cele doua creme la plafar. Eu am facut aceasta combinatie, si la mine a functionat, acum nu stiu la altii... Totusi am inceput sa cred ca medicina asta cu care ne-am obisnuit toti nu e cea mai potrivita, la mine nu a dat roade, produsele naturale au functionat intr-o perioada relativ scurta. Acum, daca acneea este fffff severa trebuie sa consulti, obligatoriu, un medic(desi nici la mine nu a fost o forma prea usoara, si cunosc o ruda care a mers la medic si i-a ars fata din cauza produselor chimice folosite, insa acneea poate fi cauzata si de alte chestii, cum ar fi chisturile ovariene).

| Lolo_5869 a răspuns:

Da, asa este. II dau dreptate lui Punchi, produsele de la Forever sunt fffff bune, chiar daca au un pret mai piperat. Plus ca iti ajunge destul timp un tub de crema, si sunt unice in lume. Poti citi mai multe pe site www.foreverliving.com

| xoanaxVamp a răspuns:

Cand suferi de acnee, unul dintre cele mai importante sfaturi pe care orice dermatolog ti le va da este sa folosesti produse de curatare a pielii cu pH neutru. Adica, in limbaj dermatologic, neutru inseamna pH apropiat de cel al pielii: 5, 5. Iata doua produse de curatare a tenului de la Sebamed, o companie germana cu o gama variata de produse de ingrijire.Mod de actiune:
curata bland si in profunzime porii, indepartand excesul de sebum;
prin valoarea pH 5.5, identic cu pH-ul pielii sanatoase, consolideaza natural invelisul protector acid al pielii, inhiba dezvoltarea si inmultirea bacteriilor acneice reducand leziunile inflamatorii;
actioneaza eficient impotriva cosurilor si punctelor negre, are efect antimicrobian si astringent;
hidrateaza, protejeaza si ingrijeste pielea sensibila cu vitamine esentiale, aminoacizi, lipide naturale, (lecitina) si hidratanti activi, dand tenului un aspect sanatos, luminos;
vitamina E ofera protectie naturala impotriva dezvoltarii ridurilor prin neutralizarea radicalilor liberi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu(daca nu ai facut-o pana acum,bineinteles),dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).Daca l-ai incercat deja,raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste,cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse,intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore;minimum 4).Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp,exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere,deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.

| CrazyChild a răspuns:

Masca cu ou, ovaz si lamaie
Daca ai tenul gras, iti oferim o reteta simpla si usor de preparat.
Se ia un ou proaspat, din care se extrage albusul. Cu un mixer, transforma albusul in spuma. Pe masura ce amesteci, incorporezi treptat o lingurita de lamaie si doua de tarate de ovaz.
Dupa ce ai amestecat uniform, intinzi pe tenul curat masca obtinuta. O lasi sa actoneze 10 minute, apoi o inmoi cu o compresa calduta si o indepartezi cu apa rece.
Foloseste aceasta masca cel putin o data pe saptamana.

Masca de ovaz, galbenele si salvie
O masca eficienta este urmatoarea: ia cate o lingurita de petale de galbenele, salvie si albastrele. Toarna peste amestec apa fierbinte (200 ml). Pune un capac ermetic sau o farfurioara peste vas si lasa la infuzat. Strecoara infuzia obtinuta. O parte din infuzie se amesteca cu doua linguri de faina de ovaz ce se presara treptat.
Masca obtinuta se aplica pe fata, se lasa 15-20 minute. O speli cu infuzia din plante ramasa. Clatesti cu apa rece.
Masca cu ovaz, albus si miere
Doua albusuri nebatute se amesteca bine cu 30 g de miere si o lingura de ulei de migdale. Dupa ce se obtine o pasta omogena, se adauga doua linguri de faina de ovaz. Masca se aplica pe tenul curat si uscat si se lasa 20 de minute. Se indeparteaza cu o compresa calduta si apoi cu apa rece.

| Puchi a răspuns:

Eu sincer iti recomand produsele de la Forever, sunt destul de scumpute, dar au si un rezultat garantat 100%. Eu am avut probleme mari de tot, da' dupa 6 luni pot sa zic ca am un ten sanatos si arata extrem de bine. Zambesc mai mult big grin

| Blinkey a răspuns:

Mibazonbig grin E un unguent.il gasesti la farmacia veretinara.e foarte bun si foarte ieftinbig grin l'am folosit si eu...doar ca acu nu mai am problemehappycauta pe google si gasesti mai multe informatiibig grin