| Ioanna05 a întrebat:

Ceva trucuri de ingrijire? frumusete? Pt seara? E corect daca folosesc o crema NIVEA SOFT pe fata si corp?
Astept pareri. fara jigniri..Si ce sfaturi mai stiti?

Răspuns Câştigător
| BombonicaXD a răspuns:

E buna Nivea Soft.dar doar pentru corp sau maini. Pentru fata iti recomand : daca ai ten gras, foloseste Crema-Gel Matifianta de la Elmiplant, daca ai ten uscat foloseste ulei de migdale, e mai hidratant decat orice crema, nu are parabeni, ftalati, nimic. Il gasesti la plafar.Ca trucuri, hmm, astea le aplic si eu:
-sfarseste fiecare dus cu apa rece, chiar si pe par dupa ce te speli pe cap, pentru piele catifelata si par stralucitor
-daca ai parul gras, evita sa te piepteni des, intens si la radacina
-daca ai acnee si puncte negre, poti aplica o crema speciala care sa le usuce peste noapt( crema ultra activa Gerovital plant stop acnee ), dar in lipsa acesteia eu mai folosesc ulei esential de arbore de ceai (1 picatura diluata in3 picaturi de ulei de jojoba). le aplic pe monstruleti si dimineata sunt aproape inexistenti
-dimineata, daca ai cearcane, tine pe ochi cate o lingura pusa de seara in congelator, pana se incalzeste. la mine functioneaza
-foarte importanta e si exfolierea, o data pe saptamana, cu malai, zahar sau samburi de caisa pisate.are rolul de a inlatura celulele moarte care impiedica pielea sa fie catifelata, luminoasa si sanatoasa
Uite si cateva sfaturi pentru machiaj:
-vrei sa para ca ai ochi mai mari? aplica creion alb sau roz deschis pe linia apei
-ai ten gras si luceste dupa ce aplici fondul de ten? aplica putina pudra de argila alba in locul pudrei de fata, ilumineaza, e mai ieftina ca pudra matifianta si mult, mult mai sanatoasa
-vrei buze mai mari? atunci foloseste luciu de buze sclipitor in culori deschise, iar daca le vrei mai mici aplica ruj mat sau strugurel in culori inchise