| Ioana184 a întrebat:

Cine îmi poate spune despre beneficiile uleiului de măsline asupra tenului și a pielii?

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Păr moale şi strălucitor. Uleiul de măsline bogat în acizi graşi poate penetra cuticulele firelor de păr, înmuindu-le pe cele uscate. Se recomandă să pui câteva picături de ulei de măsline în palmă şi să freci pielea până când începe să strălucească. Apoi masează-ţi părul cu ulei începând de la vârfuri.
Hidratant pentru ten. Aplică în fiecare seară uleiul pe faţă, în jurul ochilor şi pe ridurile de expresie. Vei observa cum dimineaţa pielea ta va fi mai moale şi mai catifelată.
Demachiant. Dacă te fardezi cu creion dermatograf, rimel şi fard, aşa cum fac femeile pentru a-şi pune ochii în evidenţă, cu siguranţă ştii cât de greu este să te demachiezi. Un demachiant uşor de folosit se găseşte în dulapul din bucătărie! Aplică o cantitate mică de ulei de măsline pe o dischetă demachiantă, iar înlăturarea machiajului din jurul ochilor va fi floare la ureche!
Înmoaie coatele. E un lucru obişnuit primăvara şi vara să observi că ai coatele aspre.
Înmoaie-ţi coatele într-un bol cu ulei de măsline cald (îl poţi încălzi la cuptorul cu microunde). Repetă procedeul de câte ori este necesar, iar coatele tale vor fi mai catifelate ca oricând!
Vergeturi. Atât femeile cât şi bărbaţii se pot confrunta cu aceste mici şi deprimante urme pe piele, care apar pe abdomen, fese, coapse, şolduri sau sâni. Deşi ele apar cel mai des pe abdomen, în ultimele luni de sarcină, ele pot fi întâlnite şi la persoanele care slăbesc sau pierd rapid masă musculară. Pentru a elimina aceste urme de pe corp, masează zona cu ulei de măsline cel puţin de două ori pe zi şi vei vedea că rezultatele nu vor întârzia să apară!
Picioare sexy. Pentru ca picioarele tale să devină moi şi catifelate, înmoaie-le mai întâi în puţin oţet, apoi masează-le ferm cu ulei de măsline. Pentru un efect mai rapid, poţi lăsa uleiul să acţioneze peste noapte!

| baru a răspuns:

Hidrateaza pielea, o hraneste.

| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul de masline are beneficii asupra pielii, doar daca este procesat 100% manual, fiind extras manual, si procesat doar la rece.
Totusi, uleiul de masline nu este cel mai bun si mai sanatos pentru piele! Sunt multe alte uleiuri, mult mai sanatoase: uleiul de cocos, uleiul de avocado, uleiul de argan samd

| LPCTSTR a răspuns:

Dar de ce nu folosesti Google?
Cauta frumos pe google.ro si vei gasit absolut tot ce doresti si ce nu doresti.
Ideal ar fi sa gasesti informatii pe Wikipedia.

| Silvana a răspuns:

Buna,

In primul rand hitrateaza pielea, o face mai fina. Eu il folosesc dupa epilare pentru a indeparta resturile de ceara si pentru a-mi catifela pielea. Am auzit si persoane care folosesc ulei de masline si atunci cand fac baie pentru a li se face pielea mai moale. Prietenul meu foloseste si el ca balsam dupa ce se barbiereste. Un alt beneficiu e ca poate fi si un bun calmant pentru arsurile solare, amelioreaza ridurile si poate incetini ritmul de imbatranire al pielii.

Asa ca...nu numai in mancare e bun uleiul de masline, ci chiar si pentru corp, ten. Impreuna cu zahar, zat de cafea, iti poti face si un efoliant pentru ten sau sunt diverse masti cu ulei de masline pentru a curatan, hidtrata tenul. Ai grija ca in cazul in care ai un ten foarte gras, mastile cu ulei nu sunt chiar indicate.

Pa.