| elenush132 a întrebat:

Cine imi poate spune o metoda naturala pentru a scapa de matreata?

Răspuns Câştigător
| GeorgyGirl a răspuns:

Pai iti dau un site cu mai multe metode
http://www.eva.ro/......21352.html
si iti sugerez sa folosesti un singur fel de sampon pentru ca daca il schimbi des apare matreata si ai grija la clatire sa il clatesti bine pentru ca si asta mai poate fi cauza aparitiei matretii si cred ca sti ca samponul nr 1 inpotriva matretii din lume e had&shoulders incearca cel de lamaie citrus fresh varianta mai veche nu cea noua. acum depinde de scalpul fiecarea bafta!

| elenush132 explică (pentru GeorgyGirl):

Eu folosesc wash&go dar cred ca o sa imcerc si varianta ta. multu:*happy

7 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Cumpara sapun cu sulf, de oriunde exista plafar sau farmacie.Eu il folosesc de o saptamana si mi-a disparut matreata in proportie de 85%. Aveam matreata de ziceai ca ninge cand dadeam cu mana prin par, plus ca acum nu ma mai mananca nici pielea capului.ciao

| gabyS98 a răspuns:

Spalate cu apa de ploaie pe cap

| elenush132 explică (pentru gabyS98):

Varianta asta nu am mai auzit-o pana acumhappy

| llljk a răspuns:

Te sfătuiesc sa eviti produsele din comerţ. Să folosesti metodele babesti care sunt garantate si sanatoase scalpului!

Tratamentul cu ceai de musetel

Se stie ca ceaiul natural de musetel are efecte calmante, insa pe langa acest beneficiu mai are si proprietatea de a hidrata scalpul. Adauga 3 pliculete de ceai de musetel in 3 cani de apa, fierbe-le putin si lasa-le apoi la infuzat timp de 5 minute. Indeparteaza pliculetele si clateste-ti parul cu ceai.

Tratamentul cu otet de mere

Otetul de mere contine acizi naturali foarte puternici, care impiedica ingrasarea parului. Daca ai parul gras, otetul de mere este cea mai indicata solutie pentru a scapa de matreata. Amesteca 1/2 cana de otet cu 1/4 cana cu apa si clateste-ti parul dupa samponare. Otetul nu afecteaza parul, prin urmare nu este nevoie sa clatesti si cu apa curata.

| bluerazer a răspuns:

Buna. Nu cred ca poti scapa de matreata prin metode naturale, dar poti incerca sa faci o combinatie dintr-o lingura cu suc de lamaie, adaugi un galbenus de ou si radacina de brustur, cum am citit undeva. Te rog sa spui si ce culoare are parul tau.

| elenush132 explică (pentru bluerazer):

Saten dar nu cred ca are vreo importanta culoarea.