| Marius352 a întrebat:

Cu ce ar trebui sa iau prima data mustata ca sa nu ma irit sau sa iasa bube din alea?
Cu crema depilatoare ar merge, deoarece nu prea vreau sa o iau cu aparatul de ras.?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tocmai cu metoda depilatoare vei avea mai multe probleme. Aia smulge din piele, lasa pori deschisi si te poti infecta sau irita mai rau. Cu un Bic de calitate dai in sensul firului, nu dai in raspar, de 2 ori si cu un after shave. Spuma de ras clasica ramane cea mai buna, dai cu pensonul bine de cateva ori, se moaie firul si faci kk pe alea tip spray care nu-s mai bune deloc.

| ALGator a răspuns:

Daca iei cu un aparat (cu lama) de ras mai bunicel sau in orice caz nou si cu atentie nu are de ce sa te iriti.
Trebuie sa inmoi pielea si parul (mustata) cu spuma si apa calda. Dupa cateva minute incepi sa "iei" cu grija mustata, putin cate putin.
Apoi dupa ce clatesti dai cu o crema (nu cu after shave cu alcool) si lasi sa se linisteasca.
Eventual o sa ai o perioada de trecere cand va fi putina roseata.
Depilat, hm... riscul sa te iriti e cam acelasi.

| MarianM009 a răspuns:

Daca nu ai alcool nu e neaparat sa-l folosesti. Ai grija sa nu pui mainile pe suprafata rasa ca o sa te iriti si cel mai sigur o sa-ti apara cosuri. Pui mainile toata ziua peste tot apoi pe fata, iti dai seama ca pielea sensibila va fi afectata imediata de mainile tale murdare.

Eu foloseam gillette mach 3. Dai un search pe google si o sa vezi despre ce este vorba. Gasesti in magazine cu ~25lei.