| Maria1927 a întrebat:

Cum as deveni fotomodel?
P.S.as dori sa ma inscriu la un concurs
Dati-mi va rog niste linkuri
Ajutor!

1 răspuns:
| 29203 a răspuns:

1. Inaltimea

a. inaltimea ideala este reprezentata de o "plaja" destul de ingusta de numai 3 cm : 1, 77m-1, 79m

b. "plaja" de inaltime general acceptata este de 1, 72m - 1, 81m

c. acea notiune bivalenta de manechin si/sau fotomodel este perimata de o vreme, in masura in care majoritatea agentiilor serioase cauta sa reprezinte modele "universale" - adica cele care pot desfasura o paleta cat mai mare de activitati specifice acestei meserii : reclame foto si video, prezentari de moda, editoriale, etc.

d. pretentiile asupra acestui criteriu de baza au crescut foarte mult in ultimii 10 ani la nivel international tocmai datorita competitiei tot mai mari dintre agentii care vor sa ridice stacheta cat mai sus ca sa poata fi afaceri de succes; ori asta inseamna tocmai o focalizare in jurul criteriilor de selectie; nu prea isi mai poate nimeni permite sa faca "experimente" cu fete sau baieti mai mici de statura, pentru ca procentul de reusita este invers proportional cu cat ne departam mai mult de plaja ideala a celor 3 cm.

2. Varsta

a. varsta ideala pentru a demara o cariera de model este 15-17 ani.

b. "plaja" de varsta pentru o cariera matura (adica apogeul unei cariere) este de 18 - 25 ani; 18 ani reprezinta pragul la care fetele termina liceul si se pot dedica in exclusivitate "modelingului ". Tocmai de aceea contractele de impresariere sunt facute de mai toti agentii pe perioade de minim 3-4 ani pana la 7 ani in functie de varsta la care modelul (si tutorii acestuia) semneaza atunci cand sunt descoprite prima oara. De multe ori o agentie poate sa astepte 1-3 ani pana cand fata devine disponibila si poate exista cu adevarat un beneficiu material comun satisfacator pentru toata lumea.

c. o cariera de model poate fi inceputa si la 18 sau 20 de ani, dar este bine sa nu o faci mai tarziu daca vrei sa mai pastrezi sanse la o eventuala cariera de model international.

d. daca o cariera de model poate incepe la 13-14 ani, putem spune ca ea nu se va sfarsi niciodata…. Agentia MRA are un departament specializat pentru impresarierea persoanelor de pana la 70 de ani tocmai catre o clientela specializata pe realizarea reclamelor. Un model profesionist de 35 ani poate realiza cu succes o reclama publicitara TV pentru o marca de telefonie, produse de igiena sau alimentare. Intensitatea unei cariere la varste inaintate este mai mica dar extrem de atractiva financiar si chiar spiritual in masura in care reprezinta un aditiv al unei alte activitati profesionale stabile. Trebuie sa va spun ca majoritatea modelelor pe care le cunosc au realizat cariere ulterioare in showbusiness sau moda. Aschia nu sare departe de trunchi in cazul modelingului.