| polaroid a întrebat:

Profesoara de canto la care ma duc cica mi-a stricat vocea, asa o spus ceilalti profesorii?! As fii vrut sa devin cantaret de opera! am 16 ani! Ajutor! Oare mai am ceva sanse sa imi,, repar" vocea/technica?

P.S.AS DORI CA NUMAI CEI DIN DOMENIU SA POSTEZE!

MULTUMESC!

2 răspunsuri:
| Vasu27 a răspuns:

Salut.Se spune ca oricine poate canta, dar exista o conditie: tehnica pe care o folosesti pentru a produce sunetul fundamental conteaza foarte mult, si daca aceasta tehnica ti-o cladesti cu un profesor care habar nu are doar ca este profesor, nu stiu. Sunt multi preofesori, dar cei ma buni nu sunt multi.
Eu cred ca acum la inceput poti sa repari ca esti tanar, da si daca incerci sa canti ceva de ex:notele acute sau cele joase fara incalzire eficienta s-ar putea sa o dai in bara.
ideea e ca nu putem sa zicem ca e stricata vocea, ci doar ca mergi pe un drum care nu trebuie.
PE tema asta este mult de vorbit.

| gabriela1150 a răspuns:

In primul rand daca ai voce nu ti-o poti strica man! Ea ramane buna numai ca nu mai stii tu sa canti! Dar oricum incearca la alt profesor de canto!winking