| Fury a întrebat:

Cum as putea face sa am fundul mai bombat? am auzit de niste exercitii (cica ceva de t onifiere, fermitate, ceva nu stiu) dar cand imi incordez muschiii fesieri fundul se vede urat din spate si din lateral, cred ca stiti cum arata, daca exista niste exercitii as vrea ceva care sa NU imi faca fundul asa, ci doar sa il faca mai bombat, siti ceva, pe incercate daca puteti?

Răspuns Câştigător
| lencikk a răspuns:

Ok am sa te ajut...cunosc aceste exercitzii de pe un site care ma ajutat ff mul... pot sa spun ca sunt mandra de fundul meurolling on the floor deci sunt 3 exercitzii ff eficiente
* La nivelul solului. Asezate, picioarele intinse in fata, spatele drept, miscati-va de pe o fesa pe cealalta, in timp ce bratele le tineti lipite de corp. Faceti aceste miscari de 30 de ori. O alta varianta asemenatoare este: tot asezate pe jos, strangeti picioarele aproape de talie, ruland de asemenea de pe o fesa pe alta, in timp ce va tineti de genunchi (25 de ori).
* Sprijiniti-va de o masa sau un perete. Pentru inceput stati drepte, intindeti un picior ramaneti asa cateva secunde, dupa care reveniti fara sa atingeti solul si reincepeti. Procedati la fel si cu celalalt picior, de 20 de ori pentru fiecare. O alta varianta ar fi sa mentineti piciorul la 90 de grade si sa efectuati cate 10 miscari circulare, usoare, cu fiecare membru inferior.
* In genunchi. Cu mainile ridicate in fata, perpendicular pe trunchi, va asezati pe rand in dreapta si in stanga gambelor. Dupa care va ridicati la loc si iar va asezati, dreapta stanga, de aproximativ 50 de ori, in cate doua trei serii. In viata de toate zilele, muschii fesieri sunt in general putin solicitati. Totusi, este atat de usor sa ii faceti „sa munceasca":
* Mersul pe jos. Incercati sa mergeti pe jos ori de cate ori aveti ocazia si cat mai mult. Incordati-va muschii fesieri si calcati apasat.
* Urcati scarile. Niciun exercitiu nu este mai potrivit pentru fund decat urcatul scarilor. Incercati sa urcati doua cate doua, un pic mai incet dupa care din ce in ce mai repede, apasand bine pe talpa.
* Plimbarile la munte. Nu numai ca va relaxati, dar topesc grasimile si mai mult decat atat tonifica fesierii. Urcand si coborand fara oprire solicitati in permanenta si in mod variat muschii feselor. O plimbare de 60- 90 de minute pe zi, fara a exagera cu viteza, este de ajuns. Cunoasteti si alte metode prin care ati reusit sa aveti un fund frumos, bombat? Asteptam mai multe sfaturi practice!

bine poate mersul la mulnte nu il poti practica in fiecre zi dar macar 1 data pe an intens:d...pa-pa si spor la exercitzii:d

8 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Genuflexiuni, cand stai la comp pe scaun incearca sa stai cu picioarele pe scaun adunate la piept ca greutatea sa se lase pe fund, mergi pe jos, urca trepte, stai in genunchi pe covor si ridica picioarele pe rand, in stanga si in dreapta ori de cate ori poti. Astea sunt ca ajutor asa insa nu garanteaza nimeni ca a doua zi il vei avea ca J. Lo happy

| BabyPink a răspuns:

Uite aici. Dar să ştii că aşa cum te-a făcut mama natură, aşa rămâi.
Şi am mai auzit că trebuie să urci câte 3 scări.
http://sanatate.acasa.ro/......bat/page/2
http://www.eva.ro/......-3427.html
http://video.acasa.ro/......rfect.html
http://www.acasatv.ro/......edeta.html
http://www.sanatateata.com/frumusete/fese.htm

| BabyPink a răspuns:

@mayasul şi dacă mănânci de la fast-food pui grăsime pe tine, nicidecum n-o să ai un fund bombat! O să ai multă celulită :-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca il lasi asa ce are? mananca de la fastfood mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap intra pe www.youtube.ro scrie acolo exercitii pentru fesieri si vei gasi o groaza eu iti recomand cele cu nicoleta luciu se pot face si acasa

| gingasull a răspuns:

Mai fetelor, oricat de bombat l-ati avea, tot aceleasi parti componente aveti, tot o gaura... iachhhhh laughing

| PopCatalina100 a răspuns:

Buna fetelor, vazusem pe portalmed ca un mare beneficiu adus de exercițiile pentru fese este faptul că acestea ajută la corectarea poziției spatelui, ducând astfel la evitarea durerilor cauzate de pozițiile nepotrivite ale coloanei vertebrale. Chiar e intersant articolul, gasiti acolo sfaturi bune, va las un link :* https://portalmed.ro/sanatate-prin-sport/exercitii-pentru-fese/