| Mara6392 a întrebat:

Cum aș putea să scap de rosul unghiilor? Am încercat acel lac cu gust neplăcut, dar nu a funcționat. Am mai încercat unghiile semi permanente (m-am dus la salon și mi le-am făcut), dar nu am timp și bani destui să merg la 3-4 săptămâni la salon ca să îmi fac unghiile.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie, sa te trimita la un examen coprologic!
Deseori, rosul unghiilor este semnul prezentei de limbrici in stomac,
Trebuie exclusa aceasta versiune, inainte de un control psihiatric!

| dullcat a răspuns:

Buna.Acest tic denota mai mult ca sigur o afectiune care are treaba cu anxietatea sau stresul.Si daca nu ai reusit pana acum sa scapi de obicei, ai putea lua in considerare o vizita la psiholog.

Poti citi si

https://www.doc.ro/......est-obicei

https://www.csid.ro/......-16154416/

https://dozadesanatate.ro/7-solutii-preveni-rosul-unghiilor/

| Frank51 a răspuns:

Fă-ți un lac din ardei Carolina reaper.

| marcuoprisan a răspuns:

Salut!

Daca ai eoliminat orice cauza medicala, in speta cea cu stomacul, nu ramane decat sa incerci tu sa te abtii. Este o proba de vointa pe care o dai tu personal si nimeni nu te poate ajuta in vreun fel. Incearca sa constientizezi momentul in care iti rozi unghiile: o faci cand esti nervoasa, stresata, agitata sau o faci chiar si cand mergi la somn sau stai in pat la odihna. Stresul si anxietatea pot fi discutate cu un psiholog, insa partea cealalta a problemei, nu ramane decat sa iti doresti atat de mult, incat sa te lasi.
Gandeste-te cati microbi se afla sub unghiile alea, daca esti o persoana careia i se face scarba te poti folosi de acest lucru. Altfel, e lupta ta si te veilasa doar cand vei dori cu adevarat.