| maya_8507 a întrebat:

Cum asi putea sa slabesc? am 1.68 m si 50 de kg...cu toate acestea sunt foarte grasa.am renuntat la duciuri definitiv... mananc fructe multe. insa tot grasa sunt. nu stiu ce sa fac sa slabesc. am auzit de acay berry care te ajuta sa slabesti rapid. e periculoasa a incercat cineva si daca nuthinking stie cineva cum sa sabesc rapid? va rog frumos daca vreti ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Adredemesconf a răspuns:

Wow, wow!
In primul rand, la inaltimea ta (1.68m) greutatea normala este de 54-56 kg (chiar ideala as putea spune).Tu ai 50. Tu te gandesti putin? Probabil, de fapt mai mult ca sigur, esti "grasa" doar in imaginatia ta femeie! Eu am 14 ani 1.64 (parca) si vreo 54-55 kg, si vreau sa slabesc vreo 3 kg.In cazul meu da, trebuie sa mai slabesc, dar tu in NICI UN CAZ! O sa fie foarte rau pentru sanatatea ta! Tu crezi ca baietii se uita la "fetele-bat" care sunt numai piele si os? Daca nu vrei sa fii asa, trebuie sa ai si tu niste forme, totusi nu exagera! Eu te sfatuiesc sa nu slabesti.Chiar ar trebui sa te ingrasi 1-2 kg, vorbesc serios.Nu te apuca de slabit ca o sa ajungi in pragul anorexiei si e foarte periculos.Ti-am zis sa nu iei in seama fetele care sunt exagerat de slabe, nu este deloc bine! Tu ia si mananca normal, mananca dulcuri, nu exagerat, dar mai mananca din cand in cand cand ti se face pofta! Deci te rog eu din toata inima sa nu incerci acay berry (pastila, ceai, ce-o fi ala) si sa stai linistita ca esti mai mult decat perfecta.Ai grija de sanatatea ta si te rog mult nu exagera. Sper ca raspunsul meu sa te duca cu gandul la toate chestiile urate si bolile pe care poti sa le faci si sa-ti distrugi viata din cauza unor pastile de slabit.Ai mare atentie!
Uite si un exercitiu care te ajuta sa ai un corp sanatos:
http://www.youtube.com/watch?v=W2LWNvMyj_I
Vezi sa ai mare grija!

13 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna. Nu esti plinuta de, oc. Pai mergi la fitness daca [poti. fa abdomene, genoflexiuni.
pup

| whatevernvm a răspuns:

Buna, Maya!

Ai o greutate normala pentru inaltimea ta! Nu trebuie sa te chinui cu diete si chestii care ti-ar putea afecta sanatatea!

Mananca in continuare multe fructe, fa sport mai des si bea multe lichide, de preferat apa! Fii naturala, ai mai multa incredere in tine si nu te mai descuraja singura. Chiar nu esti grasa pentru inaltimea ta. Daca nu ma crezi, calculeaza-ti greutatea ideala aici : http://calculator-greutate-ideala.host22.com/.

Si cum am zis, ca un sfat, nu te chinuii cu dietele si exercitiile fizice, mananca doar mai multe fructe(ceea e ai zis ca oricum consumi) si lichidele...fa sport usor, nu foarte mult si incet incet se vor vedea rezultate insa nu ai nevoie.

Multa bafta!

| Akid a răspuns:

Buna.
Daca stai la tara du`te undeva pe un camp si alearga zilnic.sau daca aveti stadion du`te pe stadion.
daca ai vreun animalut preferat ia`l cu tine va fi distractiv sau ia`ti o prietena cu tine.
daca stai in oras du`te la sala. sau la fel. pe stadion
si bea multa apa:*
pupici
sper ca ti-am fost de folos macar putin

| Hirako a răspuns:

Nu mai mananci nici paine si paste fainoase.Deloc.Apoi, vei face mult sport, cat mai mult, exercitii pentru zona in care vrei sa slabesti.
Pentru burtica : http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474
-vei face asta de 3 ori pe saptamana.

| Pufo a răspuns:

Dar tu nu esti grasa deloc! Dupa cate vad la 1, 68 cu 50 de kg nu vad care este problema.Insa daca prin grasa te referi ca ai "sunculitze" poti sa facui pilates happy din pacate pilates da rezultate intr-o luna( daca faci 30 de minute in fiecare zi)

| CattyA a răspuns:

Ce.ce.ce? 1.68 si 50 kg numesti tu grasa?

| Rebe97 a răspuns:

Fa si un pic de sport si mananca sanatos! Aaaa...si 0 mancar dupa ora 18:00! Cu timpul o sa slabesti

| Lloyd_4317 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa nu iei nimic artificial ca dai in alte probleme... continua cu fructele si salatele, insa asta nu e destul, trebuie sa faci si exercitii fizice(genoflexiuni si abdomene)pe stomacul gol ca sa se arda grasimile, si sa alergi cel putin 2 ore pe zi daca vrei rezultate rapide, multa bafta happy

| Radu1 a răspuns:

Da, ai dreptate esti mult prea grasa. La 50 de kilograme esti aproape imensa de aceea te sfatuiesc sa mai slabi minim 20 de kilograme oh go on

| danny15 a răspuns:

Alergand,in general facand sport

| sweetluly a răspuns:

Salutare (maya)!
parerea mea este ca nu esti grasa esti normala! dar daca ai dori totusi sa ai corpul dorit urmeaza aceste reguli care le-am urmat si care si au facut efectul:
Dieta de o zi
Dieta de o zi nu este o gluma. Este una dintre solutiile foarte utile care te pot ajuta sa-ti...

Lamaia in dieta
O lamaie in dieta face silueta perfecta. Cel putin asta sustin toate starurile de la Hollywood...

Detoxifiere in trei zile
Iti propunem o cura de detoxifiere in trei zile. Daca la beneficiile pe care le aduce, prin...

Part-time vegetarian
Nu ma pot trezi intr-o dimineata spunand ca de azi sunt vegetariana. Am nevoie de pasi mici in...
Adevarul este ca toate persoanele care au probleme cu greutatea vor ca peste noapte sa dispara kilogramele nedorite, numai ca ar fi bine sa stim uneori si ce ne dorim. Kilogramele in plus nu pot sa dispara ca prin farmec, caci metabolismul nu poate arde asa repede caloriile si daca totusi se impune acest lucru pe o perioada scurta de vreme, poftele pentru mancarurile interzise vor reaparea si odata cu ele si consumul in exces.

Cu alte cuvinte cand iti impui sa dai jos multe kilograme intr-un timp scurt trebuie sa stii ca rezultatele s-ar putea sa nu dureze. Totul depinde de tine, de ce alegi sa schimbi la stilul tau de viata, daca vei continua sa mananci la fel ca inainte odata ce ai intrerupt dieta, caci marea greseala a oamenilor care tin dieta este sa se intoarca la vechiurile obiceiuri alimentare. Putem manca si ce ne face placere, dar in cantitati mici, la care se adauga cateva reguli de aur ale unei alimentatii sanatoase. Programul de slabit a fost conceput de catre James Zeta. Incercand sa gaseasca o solutie la problema sa in ceea ce priveste greutatea, autorul a descoperit o combinatie speciala a alimentelor care sa-i permita sa slabeasca rapid. Zeta afirma ca programul sau ii poate ajuta pe doritori sa slabeasca si 8 kilograme in numai 4 zile. El spune ca detine un secret prin care poate sa slabeasca si 10 kilograme in mai putin de-o saptamana urmand principiile acestui program.

Principiile dietei
Ideea de baza a dietei este restrictionarea numarului de calorii pe o perioada de patru zile. Se recomanda consumul de legume, proteine slabe si portii mici cu fructe. James Zeta afirma de la bun inceput ca daca iti doresti sa-i urmezi dieta nu trebuie sa incluzi in meniu mancaruri speciale. De fapt este vorba de o combinatie speciala de alimente despre care se afirma ca poate declansa o pierdere in greutate rapida. In plus, autorul afirma ca nu este nevoie de suplimente nutritive, mese suplimentare sau de exercitii fizice in dorinta de a optine obiectivele propuse.
Nu se vor folosi pastile de slabit, bauturi speciale sau laxative pentru optinerea rezultatelor dorite. In fiecare zi la micul dejun se va servi o jumatate de grapefruit, iar restul dietei se concentreaza asupra consumului de legume, oua (cateva, nu multe), pui, in general proteine slabe.

Mancaruri recomandate
Legume (fasole verde), carne de vita, carne de pui, oua, portii mici cu fructe incluzand si grapefruit. Proteinele incluse in meniu te vor ajuta sa-ti mentii masa musculara, in plus ele constituie caramizile unui organism sanatos. Evident ca daca vrei sa slabesti vei apela si la niste reguli general-valabile, adica mai putine prajeli. Legume si fructele le pot consuma si intre mese pe post de gustare. Prin continutul de apa si fibre acestea iti vor potoli foamea, atingand satietatea mult mai usor, evitand astfel sa consumi ceva cu multe calorii.

| buterfly7 a răspuns:

Mersul pe jos face piciorul pe jos si este mai sanatos sa slabesti treptat decat dintr-o data si eu am slabit dar treptat mancand sanatos, si am mers mult pe jos am renuntat la dulciuri, carne grasa si cam atat.

| maya_8507 explică:

Stiu ca la greutatea aceasta sunt si fete slabe insa da sunt grasa asa e corpul meu (cu multa sunculita laughing ) va multumesc tuturor pentru sfaturi imi sunteti de mare ajutor >big grin