| ORGiGii_1610 a întrebat:

Cum controlez excesul de sebum?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu un tonic pentru ten gras, o pudră translucidă care nu permite să ai un ten cu luciu.
Pa, pa.

| chibiusa a răspuns:

Cumpara un gel de curatare pentru ten gras, si foloseste-l dimineata si seara.
pastreaza o igiena stricta a tenului si in scurt timp vei fi stapana tenului tau

| Valenttina a răspuns:

Poti cauta pe internet ceva lotiune+denumire si mergi si cumperi de la farmacie,sau poti sa te speli pe fata de multe ori(ft bine)trebuie sa faci sport,dimineata (poate si seara alergare, cu prietenele) nu uita dup alergare sa te speli bine bine pe fata, mai ales daca ai transpirat.Altfel,o alimentatie bogata, mananca multe fructe acum cand e sezonul bafta:* funda?

| hummer24 a răspuns:

Masti de argila, 3 pe saptamana, apoi 2, pan ala 1.
Dar excesul de sebum trebuie tratat din interior, multe legume, apa, sportwinking asa am auzit si eu, acum eu zic ce am auzitwinking

| AmelyRain a răspuns:

Poti sa iti faci o rutina zilnica. La baza ai 3 elemente: demachiantul ( pe care il folosesti seara chiar daca nu ai fost machiata pe timpul zilei), lotiunea tonica ( este foarte importanta pentru tenul gras, ai grija sa folosesti una fara alcool pentru ca iti face rau) si crema hidratanta.
Pont: Nu iti usca fata! Nu incerca sa folosesti spirt, sapun si alte lucruri crezand ca cu cat o usuci mai mult cu atat nu va mai fi grasa este total gresit pentru ca atunci va produce din ce in ce mai mult sebum. Incerca sa iti hidtratezi fata cat mai des: dimin eata si seara.
Uite o reteta naturala si foarte eficitenta pentru toner care e bun si pentru cosuri. La baza are aspirina, pentru ca aspirina e buna pentru tenul gras si acneeic. Poti sa iti faci un ceai ( tinctura, fara zahar evident ) de musetel si ceai verde ( te sfatuiesc sa o faci mai concentrata ) in care dizolvi 10 pastile de aspirina si pui tot continutul intr-o sticluta de toner ( un toner consumat sau ceva de genul ). Si aplici pe fata in fiecare dinimeata si seara, agiti bine sticuluta si aplici cu un disc de vata( nu necesita clatire). Vezi ca aspirina nu se dizolva complet, se face ca un praf, dar asta e si farmecul pentru ca si exfoliaza in timp ce trateaza. Bafta!

| lookinback a răspuns:

Te speli pe fata de mai multe ori pe zi, sau cauta la farmacie o lotiune de fata pentru excesul de sebum.

| BilliOnaire a răspuns:

Nu cred ca se poate controla.e specific fiecarui individ.big grin

| carrrmenn a răspuns:

Cumparati un sapun cu sulf din farmacie big grin si spalate cu el zilnic...si in cateva saptamani o sa obtii rezultate bune.happy Funda?:*