Întrebare recomandată | Popescu1Andrei2 a întrebat:

Cum sa evit excesul de sebum pe fata? Multumesc anticipat,

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa te speli in fiecare dimineata si seara cu-n gel de curatare (unul cu particule seara, unul normal dimineata). Totodata, sa ai mare grija la alimentatie.

| justanotheruser99 a răspuns:

Bea multa apa, nu manca prajeli, chipsuri sau alte prostii, iar dimineața si seara curata-te pe fata cu gelul asta:

http://www.bioderma.com.ro/produsele/sebium/gel-spumant
Il găsești in farmaciile Sensiblue. E mai scump, dar merita.

| dianabaumli a răspuns:

Incearca cateva dintre aceste tratamente naturale super-simple.:)

http://www.tagmag.ro/retete-masti-fata-pentru-reducerea-stralucirii/

| Alejay a răspuns:

Alimentatia are cel mai mare rol aici, m-am luptat ani de zile cu aceasta problema si cosurile.

Cola - Pa
Mezeluri suspecte - Pa
Lapte - Rar
Nu iti mai da cu tot felul de creme suspecte care promit marea cu sarea ca te joci cu pielea ta.
Dermatolog si daca ai cosuri proeminente 3 luni SOTRET si trece tot.