| razadeluna a întrebat:

Cum e mai bine sa clatesti parul, cu apa cu lamaie sau cu otet de mere? sunt la bunica la tara, si cand ma spal pe cap (am parul f.lung peste talie) bunica mi-l clateste cu apa de ploaie si cu putin otet de mere si putin bicarbonat! eu i-am zis de apa cu zeama de lamaie, da bunica zice ca otetul e mai bun!

3 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Otet sau lamaie, la tara oamenii se clateau cu otet dupa ce se spalau cu sapun de casa, pentru a neutraliza cu acid ph-ul bazic al sapunului. Acum cosmeticele sunt fabricate pentru a fi folosite cu apa, deci daca te speli cu sampon/balsam de la magazin nu ai nevoie de otet.

| Libelle a răspuns:

Bunica ta are dreptate.
Otetul de mere este foarte bun, face mult bine parului.De lamaie nu stiu nimic, dar cu otet si apa ma clateam eu inainte de a mi se ondula parul, ca sa capete volum si stralucire. Ce frumos era...si acum ma mai clatesc cu otet cateodata.happy

| cal3star a răspuns:

Apa de ploaie nu e buna! contine acid de cele mai multe ori