| mary_1284 a întrebat:

Cum era era masca pentru par cum se facea? un ou ulei de ricin, ulei de masline? si cat trebuie sa stau cu ea pe cap?

Răspuns Câştigător
| LoOvE a răspuns:

Pui intr-un castron, un galbenus, 2 lingurite de ulei de ricin+zeama de la lamie daca vrei.

Amesteci si lasi masca pe car sa actioneze vreo 5 min, si apoi te clatesti.

p.s-de cand fac aceatsa masca intr-o luna toata lumea imi zice ca mi-a crescut foarte mult parul... si e super asa.

5 răspunsuri:
| LifeFail a răspuns:

Poţi încerca o mască ce conţine miere,ulei de măsline,ulei de ricin,un gălbenuş de ou, pentru păr uscat, degradat şi lipsit de strălucire. O laşi pe păr aproximativ 2 ore, după care te clăteşti bine.
Baftă!

| EmaS a răspuns:

1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| RoXxy a răspuns:

Ulei de masline+ulei de ricin+vitamina A uleioasa+un ou.Se sta cu ea in par de la o jumate de ora pana la o ora maxim, dupa care se spala bine parulwinkingImi fac destul de des masca si e super 0k.Iti face parul mai puternic, creste mai rapid si e mai frumos.Succes!

| RoXxy a răspuns:

Exista diferite masti de par.dar fiecare pentru un anumit tip de par sau anumite problemehappyNoi ti-am insirat destule si ai din ce alegekiss

| HabarNuStiu a răspuns:

Masca cu banane si lamaie :
Aveti nevoie de :
o banana
o jumatate de cana de miere
o lingurita ulei de masline
o cateva picaturi de suc de lamaie

Aplica amestecul pe parul ud, proaspat spalat si lasa-l sa actioneze in jur de 40 de minute. Clateste cu apa calduta in care ai adaugat putin suc de lamaie.
Masca ofera elasticitate parului si previne despicarea varfurilor.

Masca cu miere si ulei de masline:
Aveti nevoie de :

o jumatate de ceasca de ulei de masline cald
o lingura de miere
o lingurita de scortisoara
Se lasa 15 minute, dupa care se clatest.
Folosita pentru tratarea caderii parului.

Masca cu miere si galbenus de ou:
Aveti nevoie de :

o doua lingurite demiere

o un galbenus de ou
O masca buna este cea cu doua lingurite de miere amestecata cu un galbenus de ou. Aceasta se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat, deasupra radacinii lui, lasandu-se circa 15 minute, dupa care se clateste.
Aceasta masca este foarte potrivita pentru un par gras.

Masca cu miere si lamaie:
Aveti nevoie de :

o o lamaie

o o lingura de miere

o o lingura de apa

O alta masca eficienta este cea cu miere si lamaie. Se amesteca sucul de la o lamaie cu o lingura de miere si una de apa. Masca rezultata se aplica pe par si se mentine pe acesta in jur de 15 minute.

Masca cu miere si smantana:
Aveti nevoie de :

o doua linguri de smantana

In locul lamaii, la fel de bine se pot folosi doua linguri de smantana, care se amesteca de data aceasta cu doua linguri de miere, se va omogeniza bine si se aplica pe parul proaspat spalat pentru 10 minute.

Masca naturala pentru par lipsit de stralucire:
Aveti nevoie de :

o Un galbenus de ou
o O lingura de iaurt

o O jumatate de lingurita de ulei de masline

Aplicati masca pe par inainte de a-l spala, lasati sa actioneze timp de 10 minute si apoi spalati-va cu apa calduta.

Oul si uleiul de masline tonifica firul de par, in timp ce mierea il catifeleaza si iaurtul improspateaza si revigoreaza scalpul.