| whatisthis19 a întrebat:

Cum îmi dau seama că cineva se îmbracă cu haine de la Second-Hand?

35 răspunsuri:
| AAme23 a răspuns:

Nu cred ca iti dai seama si nu cred ca este important de unde se îmbracă, nu haina il face pe om, fiecare e liber sa se imbrace de unde si cu ce vrea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să studiezi pe cei ce se îmbracă cu haine first hand.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Păi dacă are râie și se scarpină rolling on the floor

| anonim3247 a răspuns:

Nu e nici o problema că se îmbracă de la second-hand.

| VoidEternal a răspuns:

Pai analizezi daca e inteligent si daca are o reprezentare sanatoasa si corecta a scarii de valori umane.

Daca indeplineste criteriile astea, e posibil sa se imbrace cu haine second hand. Apoi du-te si varsa o lacrima pentru cei care cauta sa afle asta, doar ca sa rada ca hienele. happy

| johnnny123 a răspuns:

1. Ce te privește pe tine de unde-și ia cineva hainele?

2. Cum ai putea să faci distincția dintre un articol vestimentar cumpărat de la SH și un articol vestimentar cumpărat de nou, dar purtat doi ani? Uzura intervine la fel.

În afară de a urmări efectiv persoana respectivă dacă intră sau nu într-un magazin SH, și de a-i ține inventarul garderobei (ceea ce este deja de domeniul absurdului), nu văd cum ai putea să te uiți la o pereche de blugi și să-ți dai seama că e luată de la SH.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ți-ai luat haine de la SH? Sau părinții tăi?

| Lioana a răspuns:

Nu-ti dai seama.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu sunt inteligent si am o reprezentare sanatoasa si corecta a tutror scarilor valorilor si nu ma imbrac de la second hand din diverse motive

| Dismally a răspuns:

Daca nu are o eticheta mare cu pretul pe haina, sigur e de la sh big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Il intrebi. Orice haina odata cumparata devine sh. :) In alta ordine de idei, ce relevanta are asta? Eu de exemplu adesea iau chestii cu eticheta pe ele din SH sau outlet. Sau, in unele cazuri, iau lucruri foarte greu de gasit altfel. De exemplu mi-am luat de curand o pereche de Adidas Samba care arata excelent si sunt extrem de greu de gasit. Vreo 80 de dolari daca ii prinzi pe undeva pe net, plus transport si vama, si eu i-am luat cu 75 RON. https://www.80scasualclassics.co.uk/......_image.jpg

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Hai, arunca un motiv, chiar m-ai facut curios. Te voi ajuta cu scenariul in care nimeni, niciodata, nu afla ca produsele alea sunt SH decat daca le zici tu.

| sierra1 a răspuns:

De ex: scrie pe el Prada dar mănâncă zilnic cinci covrigi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1 motiv?
1. Imi permit haine noi si nu ma intereseaza brandurile asa ca nu iau haine scumpe.
2. Cumpara exclusiv online de ani de zile, ceea ce si nu cred ca se poate.
3. Am 2-3 magazine de la care iau mereu, stiu exact marimi, proceduri de retur samd
4. Nu risc sa iau haine deteriorate

mai am daca vrei

| VoidEternal a răspuns (pentru suntserios):

Felicitari.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ce preturi au hainele de firmă nu trebuie judecati cei care poarta haine second hand, la second hand gasesti haine de calitate din Germania Franta Austria la preturi modice, deci magazinele care vînd haine second hand nu le i au din gunoi, ăia nu vind zdrente, ei sorteaza hainele ca vin tiruri cu haine, si vind ce este mai bun, iar ce este rupt le aruncă la gunoi.

| Manticora a răspuns:

Nu iti dai. Eu am haine zara, pull and bear, hm de la SH. Si prietenele mele au genti de fite din vintage-uri din Bucuresti

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

1. Si eu imi permit haine noi, dar gasesc numai porcarii. Si in alta ordine de idei, exemplu - haina de iarna noua, brand englezesc care nu e prezent pe la noi, 75 RON noua cu etichete pe ea, vreo 150 EUR pret intreg. Doua fleece-uri North End, vreo 70 EUR unul nou, luate cu etichete pe ele la vreo 20 RON bucata. Pantaloni Wrangler, vreo 400 RON, luati cu 30 RON din SH, ireprosabili. Prefer sa donez diferenta decat sa ma prostesc cu haine noi unde 50% cel putin e adaosul comercial...
2. Sint si outleturi online la o adica. Cu ceva research, probabil si SH-uri, dar la cit de rar imi innoiesc garderoba, ma deplasez pe ici-colo ca sa vad ce si cum.
3. Daca esti pe anume branduri, e un plus ca ai marimile cam aceleasi mereu.
4. Daca le iau din magazin, casc ochii. Daca sunt deteriorate, le transform in cirpe, petice, capete de mop... big grin

| Theodor94 a răspuns:

Ii pui pistolul la tampla si ii adresezi aceasta intrebare geniala. Daca refuza sa raspunda, scoti cutitul si il ameninti ca ii tai toate,, etichetili si codurili quare"

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1. Si eu imi permit haine noi, dar gasesc numai porcarii.

Da stiu, tu esti un fel de zo so mai sclifosit. Totul pute prin comert happy

Da serios acu, cati bani ai donat din economiile de la haine? Niciun leu banuiesc.

Niciuna din motivatiile tale nu imi misca niciun gand sa imi iau haine sh. Poate daca apare prin minune vreun site care livreaza la easybox de la strada mea si pot face retur tot acolo happy Poate atunci.

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru Manticora):

Da frate, corect, ca la cat de "scumpe" sunt astea din zara si h&m, logic ca te lauzi nu? laughing

| hotdog444 a răspuns:

Nu prea poți. Poți sa iti dai seama de starea produsului

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai ochiul format, nu poti sa iti dai seama.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

1. Bine, recunosc, mai iau noi de la Decathlon uneori. Si legat de donat, niste mii bune de lei. Nu neaparat din economiile de la haine. Doar ca mi se pare o risipa pura cumparatul de haine noi, plus ca facind asta, intretii sweatshop-urile de prin Bangladesh...

| tarantella a răspuns:

Te uiti in oglinda, si aia neaparat capatata.
Iti place coliva?

| ReddY25 a răspuns:

Asculti barfele si iti faci o idee

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea ai cum!
De la SH se imbraca destula lume, inclusiv cei cu venituri medii.

| Lambruzau a răspuns:

Ori le verifici etichetele de la spate ( in zona gatului), ori ii intrebi direct!
Ori nu te doare capul cine cu ce se imbraca.

| Remidet123 a răspuns:

Uiteta pe spate la etichieta

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E frumos sa aflu ca mai stiu si altii de pe aici de sweatshopuri si efectele fast fashion. E valabil si pentru alte tari sarace, in curs de dezvoltare, nu numai in Bangladesh.

Nu doar ca sunt abuzate femeile(ele constituie procentul de munca major in industria textila), se prabuseste fabrica pe ele, patronii le tin la negru fara contract, nu le ofera salariu minim, dar mai si mor oamenii aia de boli fiindca zona din jurul fabricilor e cat se poate de poluata.Nu ii verifica nimeni unde arunca deseurile sau varsa apele gri din procesul de productie a textilelor si hainelor.E foarte distopic.Asa sunt tinuti in saracie.Cand nu ai pamant fertil si apa curata, cum sa te dezvolti? Multe popoare s-au ridicat din agricultura sau pescuit.Raurile din Bangladesh sunt moarte de mult.

Iar pentru cireasa de pe tort, o buna parte din campaniile de strangere a hainelor pentru donat, de la cine nu le mai poarta etc, sunt iarasi o minciuna crunta. Hainele bune sunt triate, cele inca ok de purtat sunt vandute in regim second hand in tarile civilizate, iar cele mizerabile, cu defecte si urme de purtare sunt trimise in Africa, unde oamenii se bat pentru ele, sa mai prinda si ei ceva bun de vandut din nou.Fiindca din loturile cumparate, 80% e inutil, oamenii arunca hainele alea in gropile de gunoi unde le dau foc.

E foarte crud cum ii ingropam pe altii in gunoaiele noastre civilizate si nici nu ne informam despre asta, nici nu pretuim drepturile umane fiiindca ce, doar vorbim de lumea a treia nu? Ei nu conteaza.Asa ca e ok sa primeasca 2 centi pe articolul de imbracaminte facut, oricum nu au ce face cu banii. NOT. In acelasi timp, desi oamenii aia muncesc in regim de scalvie 10-16 ore pentru 2 lei, noi platim tva 800% pentru hainele din malluri.La fiecare magazin daca stam sa cautam pe peretele din spatele casei, trebuie sa existe o foaie cu adaosul de tva. E normal sa platim 200 sau 2000 de lei pe un articol de imbracaminte, in conditiile in care acei oameni nu primesc salariu decent pentru a se intretine si tot profitul zboara in buzunarele companiei?

Cand alegem sa cumparam din magazinele fast fashion, sustinem practicile de mai sus. Sunt documentare pe tema asta, daca doreste cineva sa urmareasca, pot trimite linkuri. Sa alegem sa cumparam second hand inseamna ca minimizam din poluarea cauzata mediului (de cate resurse si pesticide sunt nevoie pentru a creste bumbac etc, de cate resurse pentru a manufactura poliester si alte materiale ieftine sintetice specifice fast fashion, nu am mai scris) icele nu am mai scris) si injustitia sociala.

Fast fashion presupune si colectii care apar foarte des, nu doar de 4 ori/an pentru fiecare sezon, incurajand consumul iresponsabil deoarece folosesc materiale sintetice care sunt facute sa se deterioreze imediat.Ce face lumea cand se intampla asa? Le arunca, ca doar e foarte ieftin sa cumperi altele. 100 de miliarde de haine sunt produse anual in fabrici(cate 14 piese pentru fiecare om de pe planeta), dintre care 92 de milioane de tone ajung la gunoi. Cat se recicleaza din astea? 15%, si atunci in gluma.

Asadar, E mai intelept sa folosim ce avem deja si ce s-a produs pana acum, nu sa cumparam mereu nou pentru a creste cererea si nevoia artificiala de produse noi.

https://theroundup.org/textile-waste-statistics/