| de_plush a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt prea grasa? Adica nu din punct de vedere estetic, ci al sanatatii...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe link-ul de ma jos sa calculezi masa corporala ideala la greutatea si varsta ta, pentru convesia unitatilor google convershttp://www.self.com/calculatorsprograms/calculators/happyweightions

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai depinde cat te incomodeaza greutatea la ridicat, la urcat scarile, la mers (timp indelungat). Prin incomodat inteleg efecte ale corpului - nu poti sa respiri ca lumea, simti o apasare pe piept..., transpiratie..., dureri de coloana, dureri de spate... de picioare... Oricum si daca nu ai toate aceste manifestari asta nu inseamna ca nu le poti avea in viitor... Ca si eu la inceput am fost doar plinuta. Acum am probleme de sanatate. Obezitatea nu actioneaza instantaneu... are efect indelungat si te trezesti intr-o zi ca ai hipertensiune, probleme cu inima, diabet sau alte probleme. Este adevarat ca conteaza foarte mult cum mananci si eu personal am colesterolul normal... (ceea ce e destul de bine) fata de alte persoane mult mai tinere sau mai slabe decat mine. Dar asta nu e tot... in timp articulatiile, coloana sunt suprasolicitate si incep sa se uzeze... Trebuie sa-ti faci neaparat un control medical. Incepe cu medicul de familie - sa faci niste analize de rutina.

cristian
| cristian a răspuns:

Cercetătorii au folosit indicele de masă corporală (IMC), o măsură a greutăţii în funcţie de măsură, pentru a evalua greutatea sănătoasă.
Un calculator pentru greutatea ideala:...deala.html

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt diferite formule de calcul.
In general, ele arata greutatea "ideala", conform nu se sti ce "norme".
Ce-i sigur, la o persoana adulta, se poate considera greutate normala daca scazi 100 din inaltime (in cm). Depasirea cu mai mult de 15% este deja mare, peste 30% se vorbeste de obezitate.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

,, Scade din inaltimea in cm, 100, si ce ramane. ar trebui sa fie ok! ...cu o mica marja de.kg,esent e sa te simti tu bine si safii sanatoasa, k nu gura lumii iti da papa! Be you, Be strong, Be nice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă nu ești grasă din punct de vedere estetic, succesul să fii grasă la capitolul "analize medicale" sunt aproape nule.
Sunt persoane slabe care au colesterolul mare, glicemia ridicată și trigliceridele își fac de cap.
Sunt persoane care sunt plinuțe, chiar grase care au analize bune chiar dacă au un aport de alimentație ridicat.
Niciun medic de pe lumea asta nu o să-ți spună că ești grasă din punct de vedere a-l anlizelor. O să-ți spună că ai ceva pe acolo ridicat (numai dacă este cazul!), te trece pe medicație specifică, dietă, etc.
Sănătatea constă în ce mâncăm, cum mâncăm, etc.
Sfat: mergi la medicul de familie și cere să faci o serie de analize și atunci ai să vezi cum stai cu sănătatea.
Sănătate la analize!
Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am a. 65 si 79 de kg

| oargamarina a răspuns:

Cum adica sa scad din inaltimea mea in cm