| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi fac parul sa creasca mai repede?

12 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Tragi de el, se lungeşte.

| NellieLovett a răspuns:

Deci,daca vrei ca parul sa iti creasca mai repede, trebuie sa:
-mananci legume de culoarea verde inchis,sa mananci peste,fasole,oua,pui,curcan, nuci, soia, kiwi, avocado si ciuperci
-bei multa apa
-dormi 8 ore pe noapte
-speli parul mai rar, maxim de 4 ori pe saptamana
-nu te vopsesti des, sa nu folosesti uscatorul si placa
-renunti la fumat, baut, cafea, bauturi carbogazoase
-te tunzi o data pe luna, daca vezi varfuri tocite
-iti maschezi scalpul
Succes!

| xByte a răspuns:

Incearca un sampon pentru volum si spala-te de 2 ori pe zi.

| Omis a răspuns:

Buna! In medie, parul creste cam un cm pe luna, dar iti pot recomanda un tratament pe care eu mi-l fac acasa, o data pe saptamana. Intr-un bol pui un galbenus de ou, 2 linguri de ulei de ricin si o lingura de ulei de masline(optional). Toate acestea le amesteci bine, iar pe parul ud aplici continutul, masand scalpul in jur de 7-10 minute, pentru a stimula cresterea, apoi iti pui un prosop caldut pe cap ( il poti uda putin cu apa calda ) si stai asa in jur de o ora. Dupa aceea il speli bine, bine, sa nu ramana urme de ulei, te dai cu sampon, dupa aceea cu balsam de par, te clatesti si gata. Dupa un timp vei observa ca parul tau va deveni si mai stralucitor, va creste si in volum si va creste si in lungime mai repede decat ti-a crescut pana acum. Foarte important e sa nu-ti pui balsam pe scalp, pentru ca la un moment dat ti se va unge parul groaznic, il pui doar pe lungimea firului de par. Din aceasta cauza, si tratamentul se face numai o data pe saptamana, pentru ca are in continut ulei.

Spor!

| Deyne a răspuns:

Incearca sa nu iti mai speli asa des parul, de doua ori pe saptamana e de ajuns. Tine-ti parul impletit si nu numai, poti incerca cat mai multe coafuri. Important este ca parul tau sa fie destul de strans, in asa fel vei ajuta ca sangele sa circule la nivelul scalpului. Fa-ti masti de par cu ulei de masline si galbenus de oua o data pe saptamana ( eu am folosit aceasta masca pentru caderea parului, dar mi-a si crescut totodata). Nu mai folosi placa, feonul sau orice lucru ce ar putea sa iti degradeze parul. Daca vei urma cu strictete aceste reguli, iti garantez ca parul tau va fi mult mai sanatos si evident va creste.

| BlackLighting29 a răspuns:

Ia-ti potiuni magice de crescut parul... Am glumit, nu poti sa il fortezi sa creasca mai repede

| RahheBlue a răspuns:

PARUSAN e cel m.ai bun crede.ma! eu am si Parusan sampon si tonicul si chiar fac o treaba buna impreuna. Parul in plus o sa aiba si mai mult volum, stralucire iar pe deasupra si va creste. Parusan stimuleaza radacina parului. M.ai intereseaza.tewinking oricum pentru mine e number one!

| Deniy123 a răspuns:

1. Tunde-ti varfurile la fiecare 6-8 saptamani

Chiar daca ti se pare ciudat acest sfat, sa te tunzi cand tu vrei, de fapt, sa-ti creasca parul mai repede, e o solutie cu rezultate! Pentru ca varfurile despicate se rup si, chiar daca parul iti creste de la radacina, el nu va castiga lungime. Taie un centimetru de par odata la sase-opt saptamani si o sa fii in avantaj! Noua din 10 experti in hairstyling sunt de acord ca e un lucru bun!

2. Masaj cu ulei cald

Daca iti masezi scalpul cu ulei cald o sa-ti creasca parul mai repede! E o metoda care functioneaza! In plus, e si un mic rasfat. Alege un ulei pentru par – cele mai bune sunt cele de jojoba, cocos, masline -, incalzeste-l, maseaza cu el scalpul si asteapta. Lasa-l sa actioenze apoi spala-te pe cap cu apa calda si samponul obisnuit.
3. Albus de ou

Albusul de ou ajuta parul sa creasca si il fac mai matasos si mai stralucitor. Fa-ti o masca de par in care sa folosesti albus de ou sau, pur si simplu, bate albusurile spuma si aplica-le pe par. Parul o sa arate de zece ori mai sanatos, va fi mai puternic si o sa creasca mai repede!

4. Bea apa!

Apa ajuta la eliminarea toxinelor din organism. E simplu, cine ar fi spus ca asa ceva ajuta sa-ti creasca parul mai repede? Daca bei opt pahare de apa pe zi, o sa te simti mai bine si la fel si parul tau. Cu cat e mai puternic, cu atat parul creste mai repede!

5. Perie parul cu blandete

Nu spun sa iti perii parul de zeci de ori pe zi! Dar daca o faci o data sau de doua ori dimineata si o data sau de doua ori seara, vei stimula circulatia in zona scalpului. Iar acest lucru stimuleaza cresterea mai rapida a parului. Atentie! Nu iti peria parul cand e umed, pentru ca se rupe mai repede!

6. Nu folosi uscatorul de par!

Cand vrei sa-ti creasca parul mai repede incearca sa eviti pe cat posibil uscatorul de par. Stiu ca e greu. Iarna e aproape imposibil. Dar, macar vara, incearca sa te usuci natural.

7. Consuma proteine!

Stii ca ceea ce mananci influenteaza ritmul in care iti creste parul? Daca mananci alimente bogate in proteine o sa vezi diferenta! Parul iti creste mai repede cand consumi proteine. Incearca peste, oua, fructe si legume proaspete care au proteine mai multe.

8. Zeama de cartofi pentru par

Parul tau poate sa devina foarte uscat si fragil daca nu ai destule vitamine in organism. De exemplu, vitaminele A, B si C sunt esentiale pentru cresterea parului. Curata si razuieste cativa cartofi, apoi stoarce-le zeama. Sucul din cartofi e plin de vitamine bune pentru par!

9. Balsam-tratament

Ca sa-ti creasca parul mai repede trebuie ca scalpul tau sa fie sanatos. Iar un balsam de par cu formula de tratament ajuta mult!

10. Uleiuri esentiale

Uleiurile esentiale sunt de ajutor cand vrei un par mai lung. O solutie este sa amesteci trei picaturi de ulei de lavanda cu trei picaturi de ulei de rozmarin si cate doua picaturi de ulei de cidru si de lemn de cedru, plus putin ulei de jojoba. Amesteca-le si aplica-le pe scalp. Acest amestec o faca sa sa-ti creasca parul mai repede!

| Deniy123 a răspuns:

1. Tunde-ti varfurile la fiecare 6-8 saptamani

Chiar daca ti se pare ciudat acest sfat, sa te tunzi cand tu vrei, de fapt, sa-ti creasca parul mai repede, e o solutie cu rezultate! Pentru ca varfurile despicate se rup si, chiar daca parul iti creste de la radacina, el nu va castiga lungime. Taie un centimetru de par odata la sase-opt saptamani si o sa fii in avantaj! Noua din 10 experti in hairstyling sunt de acord ca e un lucru bun!

2. Masaj cu ulei cald

Daca iti masezi scalpul cu ulei cald o sa-ti creasca parul mai repede! E o metoda care functioneaza! In plus, e si un mic rasfat. Alege un ulei pentru par – cele mai bune sunt cele de jojoba, cocos, masline -, incalzeste-l, maseaza cu el scalpul si asteapta. Lasa-l sa actioenze apoi spala-te pe cap cu apa calda si samponul obisnuit.

| Deniy123 a răspuns:

Sa te speli macar o data pe saptamana sal piepteni des sa tai varfurile o dat ala 2 luni sa te speli cu gaz sate te speli cu albus de ou

| Deniy123 a răspuns:

Te speli cu gaz cu albus de ou al piepteni dimineata seara la pranz

| George_Ionut_2000 a răspuns:

Fa-ti baie zilnic!