| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Cum îmi pot abli dinții acasă? Vă rog, știu că cel mai bine e să mergi la dentist dar ce vreau să știu este cum să o faci de acasă

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pui un pic de amestec (1:1 de bicarbonat de sodiu : sare) peste peria de dinti umezita si speli cu el dintii.
Asemenea spalare se face maxim odata pe saptamana!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Bula):

Nu funcționează! Și mai și afectează dinții pe termen lung, uite ce zic diferiți stomatologi
https://vm.tiktok.com/ZGe4SBydE/
https://vm.tiktok.com/ZGe4Bqjsa/
https://vm.tiktok.com/ZGe4BapNF/

| Bula a răspuns (pentru Hyperion7):

Functioneaza, dar albirea poate dura chiar cateva saptamani.
Este o metoda veche, dar mult folosita in trecut.
Stomatologii neaga functioalitatea, fiindca ar pierde multi bani daca oameni si-ar albi dintii cu aceasta metoda.
Smaltul dintilor este afectat si in cazul slefuirii de catre dentist, poate chiar mai mult! Interesul lor este sa castige cat mai multi bani de la clienti. tongue

| Hyperion7 a răspuns (pentru Bula):

Da,nu neg, nu sunt eu specialistul I don't want to see

| Violleta2022 a răspuns:

Cu pasta de dinti si bicarbonat de sodiu.

| ReddY25 a răspuns:

Îi speli bine

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Cel mai bine folosești Colgate și fac gargara cu apa! Va dura un timp dar se vor albi!

| Madaxo97 a răspuns:

Este o pasta de dinți specială, se numește EELHOE, se găsește si pe eMAG si pe temu sau shein chiar, e o pastă mov care chiar albește, doar ca efectul este temporar, depinde, e in functie si de ce mănânci după ce te speli pe dinți.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu cred că îți poți albi dinții. Culoarea albă a dinților e o culoare falsă. Culoarea adevărată a dinților e un alb gălbui.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cipi1212):

Nu e o culoare falsa albul.
Culoarea alb-galbui poate fi data și de carenta de vitamina D.
Fără vitamina D, smalțul este transparent și se vede dentina prin el, ducând la o culoare gălbuie a dinților.
Daca partea inferioara a dinților de sus este ușor transparenta, înseamnă că e de la lipsa de vitamina D

| DeeDee817 a răspuns:

Bicarbonat și zeama de la o lamaie. Le amesteci și pui după aceea pe periuța de dinti. Dar sa o faci din 2 in 2 săptămâni și un timp sa renunți și dupa sa te reapuci. Ai grija ca îți poate distruge smalțul dacă e folosit in exces!

| anonim1920 a răspuns:

Spala te cu bicarbonat de sodiu

| regeprintresclavi a răspuns:

Cu crema de hemoroizi.Ti-o freci pe gingii ca sa se albeasca mai bine.☺️

| Inucrisu a răspuns:

Pastă de dinți Opalescence whitering ❤️ 3 tipuri între 22-126 lei. Foarte bună. Eu am folosit Varianta cu 42 lei. Sunt mulțumită. Nu uitați să puneți doar cat este nevoie pe periuța. (Un bob de mazăre) și să schimbați periuța la interval de 2 luni.