| Andreea6272 a întrebat:

Cum indepartez vanataile de la ventuza?

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Vanataile inseamna oprirea circulatiei sangelui in acea zona. Prin masaj sangele va circula mai bine.

| gabicoo a răspuns:

Se trag de la sine! Maseaza usor zona!

| Andreea6272 explică (pentru gabicoo):

Si in cam cat timp se trag?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vanataile se vindeca de la sine, nu poti sa le intepartezi ca pe o pata.

| mihaela000ela a răspuns:

Ardeiul iute, margarina, lămâia şi pătrunjelul sunt doar câteva dintre produsele ce pot fi folosite pentru estomparea şi tratarea rapidă a vânătăilor.

Iată câteva remedii:

- Margarina poate fi aplicată peste vânătaie pentru ameliorarea inflamaţiei.

- Lămâia este şi ea eficientă: se taie o bucată din acest frucut şi se pune peste vânătaie, într-un timp cât mai scurt de la apariţia acesteia.

- Uleiul de măsline se foloseşte pentru ungerea vânătăilor; acest lucru accelerează vindecarea.

- Cafeaua neagră se pune peste rană şi apoi se acopră cu un bandaj. Vânătaia va dispărea în câteva zile.

- Un amestec din ardei iute, piper şi vaselină topită ajută la vindecarea vânătăii, dacă este aplicat direct pe zona traumei.

- Frunzele de pătrunjel sunt şi ele de ajutor: se aplică pe zona vătămată şi se acoperă totul cu un bandaj.

| Floridori a răspuns (pentru mihaela000ela):

Nu stiu daca ai raspuns serios sau in gluma.Insa am speranta sa fie o gluma happy In cazul asta, e amuzant. Daca este serios, deja devine trist...mult prea trist...

| mihaela000ela a răspuns (pentru Floridori):

Nu am glumit. Citeste, te rog, remedii naturiste.

| Floridori a răspuns (pentru mihaela000ela):

Ok, imi cer scuze, atunci.
Am crezut ca ai scris in gluma.Eu as avea curajul sa fac un pariu ca nu functioneaza nici margarina, nici celelate "remedii", dar si autosugestia poate fi folositoare pentru cei care vor sa creada in asa ceva.
Numai bine!

| mihaela000ela a răspuns (pentru Floridori):

Stati linistit! nu m-am suparat! dar, ceea ce scriu, imi asum.In cazul acestor remedii naturiste, scriu in cunostinta de cauza...le-am incercat pe propia-mi oile, dupa ce am citit cartea mai sus mentionata

| Floridori a răspuns (pentru mihaela000ela):

Ok.Fiecare cu propria parere.Eu am mai multa incredere in medicina clasica.
Vanataile se formeaza in urma spargerii vaselor de sange de la suprafata si acumularea de sange in acea zona.In cazul acesta, eu sunt absolut convinsa ca nici margarina, nici un camion de patrunjel nu ar ajuta la disparitia acestora in termen mai scurt. Timpul in care dispar depinde de intensitatea impactului, de zona in care s-a format, circulatia sangelui si/sau afectiuni circulatorii ale persoanei, anumite boli cronice, infectii etc.
Dar repet, fiecare cu propria opinie si filosofie de viata.
Imi cer inca o data scuze daca te-a deranjat ceea ce am spus.
Un sfarsit de saptamana placut!

| Andreea6272 explică (pentru Floridori):

Stii altcumbva cum sa imi treaca

| mihaela000ela a răspuns (pentru Floridori):

Echimoza este termenul medical folosit pentru a descrie o vânătaie. Cele mai multe vânătăi sau echimoze se formează atunci când vasele de sânge de la suprafața pielii sunt afectate de impactul rezultat în urma unui traumatism. Forța impactului face ca vasele de sânge să se spargă, iar sângele este prins sub piele, acolo unde formează o mică zonă de acumulare, care transformă culoarea pielii din acea zona. Așadar, pielea capătă culoare violet sau roșu închis, dar poate fi și neagră sau albastră. Există trei tipuri principale de echimoze, clasificate în funcție de zona în care apar. Astfel, avem:
1. Echimoze sau vânătăi subcutanate, care se formează în țesutul aflat sub stratul de piele.
2. Echimoze sau vânătăi intramusculare, ce apar la nivelul mai profund al mușchilor.
3. Echimoze sau vânătăi periosteale, care se produc la nivelul oaselor.
Deși majoritatea echimozelor trec de la sine, poți lua în calcul și forme de tratament, pentru accelerarea procesului de vindecare.
Pe langa opțiunile medicamentoase, poți apela și la unele remedii naturiste.
Sambata frumoasa!

| Floridori a răspuns (pentru mihaela000ela):

Desigur ca poti, insa nu inseamna ca si functioneaza happy
Un text copiat de pe un site nu demonstreaza mare lucru.Dar este doar opinia mea.Mi-am cerut deja scuze daca te-am suparat cu ceva.

| mihaela000ela a răspuns (pentru Floridori):

Nu m-ai suparat cu nimic. Vorbesc, de lucruri pe care le-am incercat, dupa ce, cu multi ani in urma am cumparat o carte :Remedii naturiste
Asa ca, nu ma simt ofensata sau suparata!

| Floridori a răspuns (pentru Andreea6272):

Daca vanataile sunt pe membrele inferioare si sunt destul de mari incat sa crezi ca nu vor trece asa de repede de la sine, poti masa usor zona cu orice crema sau ulei si poti lua o aspirina pe zi timp de 3-5 zile pentru imbunatatirea circulatiei.
Daca sunt prezente pe suprafata altor zone ale corpului, de exemplu pe piept sau fata, din pacate trebuie sa astepti sa treaca de la sine. Poti masa zona usor in fiecare dimineata cu crema de fata, dar fiind o zona sensibila, nu prea vad cum ar putea ajuta ceva prea mult.
Poti doar sa astepti. Dureaza cateva zile.Cate? Depinde de modul in care au fost facute, de impact, de varsta, de zona, de circulatie, de alte afectiuni etc.

| Floridori a răspuns (pentru mihaela000ela):

Super! O zi frumoasa!

| Andreea6272 explică (pentru Floridori):

Pai a fost un fel de ventuza sub buza

| Floridori a răspuns (pentru Andreea6272):

In cazul asta, pentru ca vasele de sange au fost dilatate pana la spargerea lor, va dura putin mai mult.Maseaza cu crema de fata sau strugurel (balsam pentru buze) in fiecare dimineata pentru ca pe timpul noptii, zona fetei are tendinta sa se umfle din cauza acumularii de lichide.Acest lucru poate intarzia disparitia vanataii.
Daca ajuti prin masaj usor in fiecare zi, iar vanataia nu este foarte mare si pronuntata, ar trebui sa dispara complet in urmatoarea saptamana.

| Krrronstadt a răspuns:

Cu timpul.