Cum mentinem hidratarea pielii in timpul sarcinii?

Mentinerea pielii hidratata si sanatoasa in timpul sarcinii este foarte importanta. Este necesara o ingrijire zilnica cu produse adecvate tipului de piele si schimbarilor din aceasta perioada.

In timpul sarcinii pielea sufera o serie intreaga de transformari datorate modificarilor homonale si fizice. Multe femei se plang ca in timpul celor noua luni pielea lor devine mai uscata, deshidratandu-se rapid, dar sunt si viitoare mamici care remarca un ten mai gras decat era inainte.

Schimbarile de acest gen sunt normale, insa necesita ingrijire pentru a mentine o senzatie de confort. in timpul sarcinii hormonii tiroidieni stimuleaza sudoratia, favorizand pierderea de apa.

La efectele hormonale se adauga modificarile circulatorii care fac pielea mai sensibila la iritatii. Pielea devine mai uscata si mai expusa la iritatii, uneori chiar aspra, dominand senzatia de piele care strange, senzatie care se poate transforma in prurit.

De aceea pielea trebuie hidratata si hranita. In plus, pielea ta are nevoie de ajutor pentru a-si pastra fermitatea si elasticitatea mai ales in zonele unde trebuie sa se intinda pe masura ce sarcina inainteaza. Astfel, zona abdomenului, a sanilor si coapselor, dar si alte zone, pot fi afectate atat de cresterea burticii cat si de cresterea in greutate, fapt care poate avea ca efect aparitia vergeturilor.

Pentru a mentine confortul pielii tale este bine sa iei in considerare o serie de masuri. Astfel, o dieta alimentara echilibrata te va ajuta sa mentii in limite normale atat cresterea in greutate cat si aportul de substante nutritive necesar sanatatii corpului si implicit a pielii.

Mai apoi, hidrateaza-te cat mai bine atat prin consumul de lichide cat si prin folosirea produselor hidratante de ingrijire pentru piele precum cremele hidratante sau cele cu efecte anti-vergeturi, pentru a mentine echilibrul hidric si a stimula regenerarea tesuturilor si formarea de colagen.

Tine cont de faptul ca toate substantele cu care pielea ta intra in contact sunt absorbite de aceasta si ajung la bebelus astfel ca acestea nu trebuie sa ii afecteze sanatatea. In plus, ingrijirea adecvata a pielii este esentiala atat in timpul sarcinii cat si dupa nastere.

Sfat: Este bine ca produsele cosmetice pe care le folosesti in timpul sarcinii sa contina ingrediente naturale, hidratante si hranitoare, fara coloranti, parfum si conservanti. Foloseste doar sapunuri blande si evita dusurile si baile fierbinti care iti usuca pielea.

Dupa baie, absoarbe apa de pe piele prin tamponare cu un prosop moale si aplica un ulei sau un lapte hidratant pentru corp.

Un articol oferit de

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu trebuie ignorata nici alimentatia: vitamina D si acizii grasi polinesaturati (omega-fat 3) contribuie la incetinirea procesului de imbatranire a tesuturilor, inclusiv a pielii, contribuind astfel si la mentinerea elasticitatii pielii, de asemenea fructe ca afine, mure, coacaze s. a. au un continut ridicat de substante cu rol antioxidant. Dimpotriva, zaharul rafinat, pentru a fi metabolizat necesita o cantitate mare de apa (de aceea sucurile nici nu potolesc setea), prin urmare, pentru hidratare, consumati apa, ceai si compot neindulcite sau slab indulcite, nu consumati sucuri (in afara de cele natural 100%, facute cu storcatorul din fructe sau legume).

| Drums a răspuns:

Ne dam cu crema bem multe lichide si mancam fructe, legume pentru a avea multe vitamine.

| Alle15 a răspuns:

Simplu trebuie sa iei o lotiune foarte buna si sa te dai cu ea pe piele ca dupa nastere sa nu ramana pielea zbarcita! cp daca ti-a folosit!

| euu03 a răspuns:

In primul rand o alimentatie sanatoasa, bogata in vitamine si folosirea unor creme cu un factor mai ridicat de hidratare datorita perioadei acestea. Sunt de parere ca si consumarea a cat mai multe lichide( freshuri, apa etc ) pe tot parcursul zilei mentine nivelul pielii hidratat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie mereu dar mereu sa te speli pentru a mentine o igiena sanatoasa(cred) sa mananci sanatos si sa nu faci efort. cam atat

| AyaStormhold a răspuns:

Foloseste o crema care, continand ingredientele naturale hridatante si hranitoare fara a avea coloranti sau cine stie ce porcarii stupide ce iti fac mai rau

| lulualina a răspuns:

E recomandat in tinpul sarcini sa faceti un test la dermatologie... apoi cu rezultatul stiti ce tip de creme, lotiuni, si ce ph aveti...