| laura_3808 a întrebat:

Cum pot afla ce marime port la inel?:d

12 răspunsuri:
| claudya a răspuns:

Ascult-o pe Silvia, dar sa stii ca in timp acea masura poate suferi schimbari...

| Lalysuka a răspuns:

Ia un inel care iti vine, masoara diametrul in mm si inmultesti cu 3, 14 :*

| silvia_2359 a răspuns:

Mergi la bijutier, ei au un set special de inele cu numere.Asa o sa stii pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proband-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probandul----scuze:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha ha ce tare intrebare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce topit e "anonim", daca e taranm, nu stia ca si degetele au masuri..., ps: asta cautam si eu, multumiri

| Anita24Bonita a răspuns:

Varianta 1

Ia un inel care iti vine bine sau un inel care vine bine persoanei careia ii oferi cadou. Masoara cu rigla diametrul inelului pe interior. Tine cont de fiecare milimetru, pentru a stabili marimea corecta.

Inmulteste diametrul in milimetri cu 3, 14 si vei obtine lungimea circumferintei, adica marimea inelului indicata pe SilverZone.ro

Spre exemplu:
Ai masurat cu rigla diametrul inelului pe interior si ai stabilit 18 mm:
18 mm x 3, 14 = 56, 52, ai nevoie de marimea 57
Ai stabilit 16 mm:
16 mm x3.14 = 50.24, ai nevoie de marimea 50

Varianta 2

Decupeaza o banda ingusta de hartie. Aplica banda in jurul bazei degetului. Marcheaza cu pixul locul in care capatul hartiei inchide circumferinta (locul de suprapunere). Masoara lungimea in milimetri a portiunii de banda care a format circumferinta in jurul degetului.

| adella a răspuns:

Te poti duce la un magazin care vinde bijuterii. Acolo cu siguranta au si masurator de deget. Succes

| katerin a răspuns:

Laura desigur ca poti afla marimea pe care o porti la inel fara a te duce la bijutier...
1.Gaseste o bucata de fisie de hirtie si masoara pe ea doar 1, 4 cm (1/2 inch);
2.Infatiseaza in jurul degetului care il masori;
3. Utilizeaza un stilou pentru a marca in cazul in care se suprapune formind un cerc complet;
4.Cu o rigla masoara de lungime incepind de la sfirsitul acelui sir/hirtie... unde ai marcat cu stiloul;
5.Pentru cele mai exacte rezultate, masuoara dejetul la sfirsitul zilei cind degetul pare a fi mai larg.
P.S...Bafta.hee hee

| katerin a răspuns:

Laura desigur poti sa afli fara a te duce la bijutier... primul lucrul care il faci este:
1.Gasesti o bucata de fisie de hirtie masori pe hirtie cu rigla numai 1, 4 cm (1/2 iche)
2.Infatiseaza in jurul degetului care l-ai ales
3. Utilizeaza un stilou pentru a masura punctul de pe hirtie, in care ca se suprapune formind un cerc complet
4.Cu o rigla masoara de lungime incepind de la sfirsitul acelui sir/hirtie la stilou unde ai marca
5.Pentru cele mai exacte rezultate masoara degetul la sfirsitul zilei atunci degetul este mai larg.
P. S bafta...hee hee

| alexsiana a răspuns:

Uite aici tot ce ai nevoie http://www.bijuteriiaur.ro/ring_sizer.pdf scoti la imprimanta, decupezi si vezi cat ai :P, numai bine