| Daria a întrebat:

Cum pot avea un par stralucitor si fin? Eu am parul cret, frumos dar destul de uscat, folosesc sampon special pentru regenerarea parului si o masca cu placenta de la Kallos si din cand in cand mai ma dau cu spuma, pentru definirea buclelor.As dori ceva masti naturale, cu ingrediente nu prea complicate.Merci.

Răspuns Câştigător
| Sallatiny a răspuns:

Mai intai trebuie sa folosesti sapun de casa sau petrol (te sfatuiesc sa folosesti sapunul pentru ca petrolul miroase urat) pentru oprirea caderii parului, iar apoi ai putea folosi ori balsam, ori sampon cu aloe vera. Sper ca te-am ajutat!:*

2 răspunsuri:
| Lllllllllll a răspuns:

Fiind "podoaba" noastră naturală, părul prezintă atât de mult interes pentru femei, cât şi pentru bărbaţi (chiar dacă nu recunosc), încât este normal că au apărut şi mituri pe seama îngrijirii acestuia.

Îţi prezentăm mai jos câteva astfel de mituri:

Părul degradat poate fi "reparat"

În ciuda sutelor de reclame la produsele cosmetice care susţin că repară părul degradat, părul, la fel ca şi unghiile, este format din ţesut mort, care nu se poate regenera.

Ceea ce pot face produsele cosmetice este să îi ofere strălucire, să netezească cuticulele care acoperă fiecare fir de păr în parte şi să protejeze de eventualele agresiuni, precum coafare, frecarea de haine, uscarea cu foehnul etc. Dar cu siguranţă nu îi pot reface structura.

Cu cât îţi piepteni părul mai des, cu atât va fi mai frumos

Este adevatat că prin periere substanţele grase de la rădăcină sunt răspândite uniform pe toată lungimea părului şi se realizează şi un masaj al scalpului care stimulează circulaţia sanguină, dar asta nu înseamnă că părul tău va fi mai frumos dacă o faci foarte des.

Din contră, părul tău se poate deteriora şi rupe mult mai uşor, mai ales dacă foloseşti o perie de proastă calitate. Aşa cum probabil ştii, cele mai bune perii sunt cele cu păr natural.

(sursa : eva.ro )

http://www.kudika.ro/articol/frumusete/8204/Coafuri-pentru-parul-cret.html

Sper sa-ti fie de folos!

| Ioanaa_5834 a răspuns:

Cumparati balsam. Sper ca te-am ajutat.