| any_3631 a întrebat:

Cum pot sa ma machiez daca am tenul mai inchis, ochii mici si caprui? fundita:X

Răspuns Câştigător
| veveroi a răspuns:

Niciodata sa nu-ti dai cu un fond de ten cu o nuanta mai deschisa ca tenul tau, o sa faci sa apare efectul de masca.

tenul inchis ochii caprui si sa-mi mai spui si ca esti bruneta
esti perfecta!
deci sfatul meu.fond de ten, sigur daca ai nevoie. dar nuanta ta, nu alta. daca ai un ten cu tendinte acneice ai putea sa incerci un fond de ten compact( acopera cel mai bine) daca nu unul lchid care sa-ti hraneasca tenul si sa il lase si sa respire ar fi perfect.
in ceea ce priveste ochii-foarte bine conturati cu mascara asta daca nu ai cearcane. daca ai, iti dai cu mascara doar pe pleoapa mobila (superioara). si depinde si de starea ta de spirit sau eu stiu. daca esti adepta culorilor. dar pentru un machiaj de zi cu zi consider ca putin eyeliner negru sau verde sau culori mate si naturale.pentru o zi mai speciala ti-as recomanda acel machiaj cu tendinte de umbre.adica spre coltul dinspre nas sa fie culoarea mai deschisa si cu cat ajungi spre exteriorul ochiului sa alegi nuante mai inchise.

daca tot spui ca ai ochii mici poti sa-i scoti in evidenta cu un creion alb pe pleoapa de jos, da acel efect de marire. dar nu tuturor le sta bine cu acest tip de machiaj.incearca.

si incercand tot felul de machiajuri ti-l vei gasi pe cel potrivit!

ai grija de tine!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TheDarkAngel a răspuns:

Fond de ten mai deschis... dar ai grija sa nu se observe ca e mai deschis! sa il aplici bine, un fard de pleoape deschis(alb, roz, argintiu, etc)si un gloss transparent

| 2696 a răspuns:

Poti aplica un fond de ten cu o nuanta mai deschisa decat tenul tau, ca fard de pleoape merg foarte bine nuantele de mov, verde si portocaliu iar pentru buze e foarte ok un gloss transparent

| andra24 a răspuns:

Iti dai cu verde la ochi si putin de creion negru pe sub ochi un pic de rimel si esti ok :-) ca ruj te sfatuiesc sa folosesti o nuanta de roz deschis.bafta...noante ce mai merg la ochi caprui si care cred ca ti-ar sta bine sunt:violet, roz, albastru si chiar un marou culoarea bronzului.pa pa